Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja bazy dla Mistrali

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 sierpnia 2012

Baza Floty Oceanu Spokojnego WMF we Władywostoku w Zatoce Bolszoj Uliss będzie zmodernizowana, by mogły w niej stacjonować okręty klasy Mistral. Koszt inwestycji jest szacowany na 2-3 mld rubli.

Według Izwiestii, kupione od francuskiej DCNS śmigłowcowce desantowe Mistral (Rosyjskie Mistrale nabierają kształtów, 2012-07-17) będą bazować w rejonie Władywostoku. Prace nad przystosowaniem należącej do Floty Oceanu Spokojnego WMF bazy w Zatoce Bolszoj Uliss (na zdjęciu jej obecny wygląd) już się rozpoczęły, chociaż pełny zakres robót nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że przebudowane ma być nabrzeże i jego wyposażenie. Potrzebna jest też nowa elektrownia i składy amunicji nowych typów, przeznaczonej do uzbrojenia okrętów i stacjonujących na nich śmigłowców (8 Ka-29, 8 Ka-52K i Ka-226).

Decyzję o zakresie prac, jakie zostaną wykonane w bazie przeznaczonej dla Mistrali, ma do końca roku podjąć minister obrony Anatolij Sierdiukow. Ostateczny plan modernizacji ma zostać zatwierdzony do marca 2013. Przebudowa powinna zakończyć się do końca 2014, gdy pierwszy Mistral - Władiwostok ma zostać przekazany WMF (drugi - Siewastopol ma zostać dostarczony rok później). Koszt niezbędnych prac jest dziś szacowany na 2-3 mld rubli. Rosyjscy analitycy, którzy coraz ostrzej krytykują zakup francuskich okrętów, jako niepotrzebnych i nieprzystosowanych do rosyjskich warunków, nie wykluczają jednak wydania wielokrotności tej kwoty, jeśli Sierdiukow zdecyduje się na budowę całkowicie nowej bazy dla Mistrali. Dodają przy tym, że zaplecze mieszkaniowe dla załóg okrętów nie wymaga dużych nakładów, bo w rejonie bazy jest wiele wolnych mieszkań dla wojskowych.

Dowództwo FOS WMF ocenia, że Mistrale mogłyby korzystać z już istniejącej infrastruktury. A jeśli mają być budowane nowe pirsy, to powinny być one uniwersalne. Według Izwiestii, obsługą Mistrali mają zajmować się lokalne przedsiębiorstwa - OAO Dalnieowstocznyj zawod Zwiezda z Bolszoj Kamieni i Dalzawod.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.