Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Okręty Royal Navy na sprzedaż

Marynarka wojenna, 13 sierpnia 2012

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wystawiło do sprzedaży dwa niszczyciele rakietowe typu 42, HMS York i HMS Edinburgh. Ograniczenie liczby okrętów to część oszczędności w ramach rządowego strategicznego przeglądu obronnego.

Mimo oferty sprzedaży, HMS York i HMS Edinburgh (na zdjęciu) pozostają nadal w służbie Royal Navy. W 2010 przeprowadzono remont drugiej z wymienionych jednostek, połączony z częściową modernizacją / Zdjęcie: Royal Navy

Ogłoszony w październiku 2010 przez premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona strategiczny przegląd obronny zakłada konieczność redukcji budżetu obronnego, średnio o 4,7 mld GBP rocznie do 2015. Obok niszczycieli przewiduje się również wycofanie wszystkich fregat typu 22 oraz 4 z 17 fregat typu 23. Obok okrętów bojowych redukcji uległa również flota okrętów pomocniczych. We wrześniu ministerstwo obrony zapowiada wystawienie na sprzedaż okrętu zaopatrzeniowego RFA Fort George, który wraz z RFA Bayleaf został już wycofany ze służby (Mniejsza Royal Navy, 2010-12-16).

Pierwszymi ofiarami oszczędności budżetowych był lotniskowiec HMS Ark Royal i myśliwce pokładowe Harrier GR9 (Koniec epoki..., 2010-11-25). Brytyjski program oszczędnościowy zakłada, że w służbie Royal Navy pozostanie od 19 do 23 okrętów bojowych. Na stronie ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii znajduje się również oferta sprzedaży samolotów transportowych C-130K Hercules.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.