Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoznawcze King Air 350ER dla Saudów

Lotnictwo wojskowe, 16 sierpnia 2012

Defense Security Cooperation Agency poinformowała Kongres USA o możliwej sprzedaży do Arabii Saudyjskiej lotniczych systemów rozpoznawczych za 257 mln USD, dla zmodernizowania posiadanych przez ten kraj samolotów King Air 350ER.

MC-12 amerykańskich wojsk lotniczych. Model ten bazuje pośrenio na cywilnym King Air 350. Podobną przebudowę chce przeprowadzić Rijad / Zdjęcie: USAF

Zamówienie dotyczy 10 terminali wymiany informacji w standardzie Link 16 wraz z 10 systemami rozpoznania, w skład których wchodzi, m.in.: system łączności satelitarnej AN/ARC-210 z radiostacją do łączności kodowanej HaveQuick II, radiostacja RF-7800M-MP, transponder AN/APX-114/119 do identyfikacji swój-obcy, system nawigacji GPS/INS z modułami kryptograficznymi SAASM, system ostrzegający o nadlatujących pociskach rakietowych AN/AAR-60, wyrzutnie flar i dipoli BAE Systems AN/ALE-47, elektrooptyczna głowica obserwacyjna, system rozpoznania radioelektronicznego oraz radar w syntetyczną aperaturą.

Dodatkowo potencjalne zamówienie zakłada też zakup naziemnych stacji kontroli, urządzeń wsparcia technicznego, systemów dowodzenia, części zamiennych i naprawczych, dokumentacji technicznej oraz pakietu szkoleniowego dla pilotów, operatorów i obsługi naziemnej.

Planowane do zakupu systemy mają znaleźć się w wyposażeniu zmodernizowanych saudyjskich Beechcraft King Air 350ER. Ewentualny przyszły kontrakt miałby też zawierać otwartą opcję na zamówienie dodatkowych 4 samolotów Beechcrafta z nowszymi silnikami PT6A-67A. Miałyby one zdecydowanie zwiększyć zdolności rozpoznawcze wojsk lotniczych, obecnie ograniczające się do zasobników podskrzydłowych myśliwców wielozadaniowych i pojedynczego Boeinga RE-3. Przechodzi on teraz remont połączony z modernizacją i wróci do służby nie szybciej niż w 2015. Odpowiedzialnymi za realizację kontraktu miałyby być, m.in.: L-3 Communications, Hawker Beechcraft, Raytheon i BAE Systems

Szacowana na 257 mln USD wartość potencjalnego kontraktu, stanowiłaby jedynie ułamek ogólnej sumy saudyjskich zamówień na amerykański sprzęt wojskowy w ostatnich latach (Kontrakt stulecia w kongresie, 2010-10-21). Do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim opiewającą na kwotę 29,4 mld USD umowę na dostawę nowych i modernizację wykorzystywanych myśliwców wielozadaniowych F-15 (Arabia Saudyjska kupiła 84 F-15SA, 2011-12-29). Pierwszy etap prac modernizacyjnych został już zlecony (Modernizacja saudyjskich F-15C/D, 2012-06-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.