Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa Zelandia zrejteruje z Afganistanu?

Wojska lądowe, 21 sierpnia 2012

Nowozelandzkie władze poinformowały o możliwym wcześniejszym niż pierwotnie zakładano wycofaniu stacjonujących w Afganistanie wojsk.

Obecnie w Afganistanie służy około 150 nowozelandzkich żołnierzy. Realizują oni zadania w ramach Provincial Reconstruction Team (PRT), koncentrując się głównie na pomocy w odbudowie i rozwoju strategicznej infrastruktury w prowincji Bamiyan / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Stanowisko władz Nowej Zelandii jest pokłosiem niedzielnego incydentu, w wyniku którego śmierć poniosło 3 żołnierzy tego kraju. O 9:20 czasu miejscowego (4:50 GMT) w prowincji Bamiyan, gdzie stacjonuje nowozelandzki kontyngent, pod Humvee, którym poruszali się żołnierze, eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. Pechowy pojazd był ostatnim z konwoju, który wykonywał rutynowy patrol.

Informacja o możliwym wcześniejszym niż planowano wycofaniu wojsk z Afganistanu pojawia się w wyjątkowo tragicznym dla nowozelandzkiego kontyngentu okresie. 5 sierpnia w trakcie wymiany ognia z rebeliantami zginęło 2 innych Nowozelandczyków. W związku z rosnącymi stratami, premier John Key znajduje się pod rosnącą presją opozycji politycznej, która domaga się szybkiego powrotu żołnierzy do kraju.

Od czasu zaangażowania wojsk w misję ISAF w 2003 Nowa Zelandia utraciła łącznie 10 żołnierzy. Młodsza kapral Jacinda Baker (26 l.) była pierwszą nowozelandzką kobietą-żołnierzem, która zginęła na misji. Wraz z nią w niedzielę śmierć ponieśli: szeregowy Richard Harris (21) i kapral Luke Tamatea (31) / Zdjęcie: presstv

Plany wcześniejszego wycofania kontyngentu nie są nowe. Już w maju br. władze w Wellington poinformowały, że żołnierze zostaną odesłani do kraju pod koniec 2013, a nie jak pierwotnie planowano w 2014. Obecnie rozważany scenariusz zakłada jeszcze większe przyspieszenie tego procesu, tak aby został on zrealizowany już na początku przyszłego roku.

Pomimo poniesionych strat oraz kosztów finansowych udziału w misji ISAF (2,2 mld USD nowozelandzkiego budżetu, 2012-05-30), doświadczenia z Afganistanu pomogły w modernizacji uzbrojenia nowozelandzkich sił zbrojnych. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie wyposażenia osobistego żołnierzy (Nowe wyposażenie Nowozelandczyków, 2009-09-21), czy też wykorzystywanej przez nich broni palnej (Nowa Zelandia wybiera LM308MWS, 2011-10-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.