Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły o szwajcarskich Gripenach

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 sierpnia 2012

Szwajcarski minister obrony Ueli Maurer przedstawił dzisiaj szczegóły podpisanej 24 sierpnia umowy ramowej o zakupie 22 myśliwców JAS-39E Gripen, które częściowo różnią się od wcześniejszych zapowiedzi.

W okresie przejściowym Szwajcarzy będą wykorzystywali starsze wersje Gripenów, z zapasów szwedzkich wojsk lotniczych / Zdjęcie: MO Szwecji

Wczoraj szef szwajcarskiego resortu obrony, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (Szwajcarsko-szwedzkie JAS-39E/F, 2012-08-27) poinformował o szczegółach ramowej umowy z 24 sierpnia br. o zakupie 22 myśliwców Saab JAS-39E.

W porównaniu do wcześniejszych zapowiedzi potwierdzono wartość kontraktu: 3,126 mld CHF (3,3 mld USD). Okazało się jednak, że dostawy wyłącznie jednomiejscowych samolotów rozpoczną się dopiero w połowie 2018 i będą kontynuowane do 2021, przy czym pierwsza transza spłaty – 300 mln CHF – trafi na konto producenta w 2014. Początek dostaw został powiązany z przekazywaniem myśliwców modelu E/F dla szwedzkich wojsk lotniczych. Powinny one otrzymać pierwsze maszyny parę miesięcy wcześniej, w 2. kwartale 2018.

We wspomnianej kwocie kontraktu mieści się też pakiet uzbrojenia, z pociskami powietrze-powietrze MBDA Meteor, pokładowe stacje radiolokacyjne ze skanowaniem fazowym, nowy system walki radioelektronicznej oraz pakiety logistyczny i szkoleniowy.

W okresie przejściowym szwedzkie wojska lotnicze użyczą 11 Gripenów modelu C/D (8 bojowych i 3 szkolno-bojowe), dla zastąpienia najstarszych F-5E/F. Będą one wykorzystywane w latach 2016-2021, za opłatą dzierżawną 44 mln CHF rocznie. Ueli Maurer dodał, że utrzymanie 11 starych myśliwców kosztuje niewiele mniej – ok. 35 mln CHF.

Finalną umowę, by weszła w życie, muszą zatwierdzić parlamenty obu państw. Zakłada się, że szwajcarski powinien o zrobić jesienią 2013. Jeżeli dojdzie do referendum zapowiadanego przez socjalistów i pacyfistów, termin ten przesunie się na połowę 2014, co jednak nie powinno mieć wpływu na realizację kontraktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.