Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwajcarsko-szwedzkie JAS-39E/F

Lotnictwo wojskowe, 27 sierpnia 2012

Podpisana 24 sierpnia ramowa umowa o zakupie przez Szwajcarię 22 myśliwców Saab JAS-39E/F Gripen, została powiązana ze zobowiązaniem szwedzkiego rządu o zakupie dla własnych wojsk lotniczych 40-60 samolotów tego typu.

Szwedzki Gripen w czasie testów w Szwajcarii. Egz. seryjne mają się od niego różnić częściowo zmodernizowanym wyposażeniem pokładowym / Zdjęcie: Saab

Umowa, której sygnatariuszami byli przedstawiciele szwajcarskiej agencji zamówień wojskowych Armasuisse oraz szwedzkiej agencji eksportu wojskowego FXM, jest kontynuacją poprzednich porozumień i kluczowym elementem przygotowań do podpisania ostatecznej umowy o zakupie najnowszej, opracowywanej dopiero wersji Gripenów. Określa ona dokładnie warunki finansowania transakcji, terminy realizacji, specyfikację techniczną, kwestie dotyczące infrastruktury naziemnej i warunków szkolenia. Szerszą informację ma przedstawić jutro minister obrony Ueli Maurer. Dodajmy jednak, że wcześniejsze wypowiedzi szefa resortu obrony wskazują, że koszt zakupu zamknie się kwotą 3,3 mld USD, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2015-2018 (Referendum w sprawie Gripenów?, 2012-08-22).

Jednocześnie rząd Szwecji zapewnił Szwajcarów, że podjął ostateczna decyzję o zakupie dla własnych wojsk lotniczych 40-60 JAS-39E/F (w wyniku modernizacji używanych obecnie egzemplarzy). Kwestia ta nie była do niedawna przesądzona, a władze rozpatrywały aż 7 wariantów związanych z przyszłością myśliwców wielozadaniowych (Bezzałogowy Gripen?, 2012-08-21). Stwierdzono jednak, że stworzenie kolejnej odmiany Gripenów będzie najbardziej korzystne. Także dlatego, że pozwoli rozbić koszty wdrożenia nowego modelu, z uwzględnieniem zamówienia szwajcarskiego.

Według doniesień szwedzkiej prasy, rodzime Gripeny wejdą do służby w 2023 i pozostaną w niej przynajmniej 20 lat. Dla przeprowadzenia projektu zakłada się zwiększenie rocznych budżetów wojskowych Szwecji o równowartość 45 mln USD w 2013 i 2014, a później o ok. 30 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.