Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Piriou skonstruuje statek szkoleniowy

11 września 2012

Francuskie przedsiębiorstwo stoczniowe Piriou otrzymało zlecenie od Défense Conseil International (DCI) na opracowanie konstrukcji i budowę nowego statku szkoleniowego (MTS).

Nowa jednostka ma mieć długość 44 m., szerokość 9,6m. Zanurzenie będzie wynosić 3 m. Okręt ma rozwijać prędkość do 12 w. / Rysunek: Piriou

Porozumienie jest wynikiem bogatego doświadczenia we współpracy pomiędzy PIRIOU i kontrolowanym przez francuskie władze DCI. To drugie zaczęło w ostatnich latach odczuwać zapotrzebowanie na dysponowanie nowoczesnym statkiem szkoleniowym, oferującym szeroki zakres działań przygotowujących marynarzy do służby. Jak przyznają przedstawiciele DCI, zapotrzebowanie to jest szczególnie odczuwalne w kontekście wzrostu zainteresowania tego typu usługami ze strony komponentów morskich sił zbrojnych państwa Bliskiego Wschodu oraz Maghrebu.

Nowy okręt ma cechować się dużą wytrzymałością, w połączeniu z wysoką manewrowością oraz niską ceną jednostkową. Ten ostatni czynnik może okazać się szczególnie istotny w kontekście ograniczania w ostatnich latach wydatków zbrojeniowych (w tym związanych z programami szkoleniowymi) przez wiele państw świata (Zahamowanie tempa zbrojeń, 2011-04-12).

Planowana do budowy jednostka będzie w stanie wziąć na pokład 7 członków załogi, 2 gości-pasażerów, a także do 16 szkolących się marynarzy wraz z instruktorami. Mostek okrętu ma zostać zaprojektowany tak, aby zapewniać znajdującej się w jego wnętrzu załodze pełną widoczność (3600). Maszyna ma też być wyposażona, m.in. w nowoczesne urządzenia nawigacyjne i radarowe oraz regeneratory sygnału.

Pirou  jest właścicielem gdańskiej Seatach Engineering, która odpowiedzialna jest, m.in. za kontrolę realizacji procesu konstrukcji i budowy statków / Zdjęcie: Piriou

Zanurzenie okrętu ma umożliwić instruktorom szkolenie marynarzy w operowaniu jednostką na wodach przybrzeżnych. Okręt ma też być zdolny do odbywania 10-dniowych rejsów bez konieczności zawijania do portów, przy średniej prędkości wynoszącej 10 w.

Jednostka będzie nazywać się Almak (Lis Pustyni) i powstanie na terenie jednego z zakładów stoczniowych przedsiębiorstwa, Chantiers PIRIOU. Okręt zostanie oddany do użytku wiosną 2013 i będzie eksploatowany przez navOcéan, spółkę PIRIOU oraz DCI. Producent będzie też zobowiązany do zagwarantowania użytkownikowi 10-letniego serwisu technicznego. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.