Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy QF-16 dla USAF

Lotnictwo wojskowe, 22 listopada 2012

Wojska lotnicze USA poinformowały o odebraniu pierwszego egzemplarza celu latającego QF-16. Maszyna zostanie teraz poddana kilkumiesięcznym testom.

QF-16 (sterowany jeszcze przez pilota) przelatuje nad AFB Tyndall w towarzystwie celu latającego QF-4 / Zdjęcie: USAF

Samolot dotarł do bazy wojsk lotniczych USA Tyndall 19 października. Został on przypisany do 53rd Weapons Evaluation Group. W najbliższych miesiącach maszyna będzie poddawana serii testów i prób, mających za zadanie dopracowanie techniczne celów latających bazujących na konstrukcji myśliwców wielozadaniowych F-16. Część prac zostanie zrealizowana w bazie USAF Holloman.

Zapowiedziana seria kilkumiesięcznych testów ma pozwolić konstruktorom na wyeliminowanie ewentualnych błędów technicznych powstałych w czasie konwertowania zwykłego myśliwca na cel latający.

W marcu 2010 Boeing, w zespole m.in. z BAE Systems, uzyskał kontrakt na przebudowę wycofywanych z linii myśliwców F-16 na cele latające (126 F-16 jako cele powietrzne, 2010-03-10). Jego realizacja rozpoczęła się już po kilku miesiącach (Narodziny QF-16, 2010-06-02). Na oblot pierwszego QF-16 trzeba było jednak czekać do połowy maja br. (Oblot celu latającego QF-16, 2012-05-14).

Seryjne konwertowanie wycofanych z linii F-16 ma rozpocząć się w 2013, a ich dostawy do wojska rok później. Według planów USAF, maszyny te mają służyć do szkolenia w walce powietrznej przyszłych pilotów najnowszych generacyjnie myśliwców wielozadaniowych amerykańskich wojsk lotniczych, a wiec F-22 Raptor i F-35 Lightning II.

Obecnie rolę celów powietrznych pełnią przebudowane myśliwce F-4 Phantom II. Ich żywot – jako bezzałogowych celów powietrznych – zbliża się ku końcowi. W lotnictwie US Navy QF-4 wyleciał w swój ostatni lot w 2004. W USAF będą wykorzystywane do 2014. Warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu producent, BAE Systems, poinformował o montażu 300. egzemplarza QF-4 (300. celów latających od BAE Systems, 2012-11-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.