Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Start Naro-1 odłożony

Astronautyka, 01 grudnia 2012

Republika Korei poinformowała o przełożeniu startu dwustopniowej rakiety Naro-1 (KSLV-1, Korean Space Launch Vehicle – 1). Powodem okazały się problemy techniczne.

Poza Naro-1 (na zdjęciu) Korea Południowa prowadzi też prace konstrukcyjne nad w pełni rodzimą, trzystopniową rakietą na paliwo ciekłe. Szacunkowe przewidywania południowokoreańskich naukowców wskazują, że jej start mógłby się odbyć w 2021 / Zdjęcie: Astronomy and Law

Start dwustopniowej rakiety został zaplanowany na czwartek o godzinie 16:00 czasu miejscowego. Naro-1 miała wystartować z centrum kosmicznego Naro w bazie wojskowej Gohung, blisko 500 km na południe od Seulu i wynieść na orbitę rodzimego satelitę obserwacyjnego.

Według dostępnych informacji, start rakiety został odwołany zaledwie na 17 minut przed końcem odliczania. Powodem decyzji były problemy techniczne wykryte w czasie trwania procedury startowej. Nie wiadomo, kiedy Koreańczycy zdecydują się na przeprowadzenie kolejnej próby wystrzelenia rakiety.

Warto przypomnieć, że odłożony czwartkowy start Naro-1 nie jest pierwszym tego typu przypadkiem w ostatnim czasie. Pierwotnie bowiem rakieta miała wystartować 26 października, jednak obserwatorzy z Naro zadecydowali o wstrzymaniu procedury. Powodem było pęknięcie gumowej osłonki łącznika platformy startowej z pierwszym stopniem rakiety.

Odwołanie czwartkowej startu Naro-1 można uznać za kolejną porażkę południowokoreańskiego programu kosmicznego realizowanego od 2002. Jednym z jego założeń jest uzyskanie przez Seul możliwości samodzielnego umieszczania na orbicie własnych satelitów.

Pierwszy start Naro-1, zaplanowany pierwotnie na lato 2008, a ostatecznie przełożony na 2009, zakończył się częściowym niepowodzeniem (Niepowodzenie koreańskiej rakiety, 2009-08-25, Pierwsza rakieta kosmiczna Seulu, 2009-06-02). Wynoszony przez rakietę satelita trafił bowiem na niewłaściwą orbitę.

Sukcesu nie przyniosła też próba z 2010, kiedy 2 minuty po starcie, na wysokości 70 km doszło do wybuchu jednego z silników marszowych.

Rakieta nośna Naro-1 została zbudowana z pomocą Rosji. Rosyjscy inżynierowie skonstruowali jego pierwszy stopień z paliwem ciekłym o ciągu 170 t, a drugi – na stały materiał pędny o ciągu 8 t – powstał w Korei Południowej. Sam satelita został w całości zaprojektowany przez miejscowych specjalistów.

Rozwój rodzimej technologii rakietowej przez Koreę Południową, jest częściowo związany z podobnymi działaniami realizowanymi przez władze północnokoreańskie (Koreańska rakieta już na wyrzutni, 2012-04-10). W przeszłości Pjongjang podejmował już próby umieszczenia na orbicie własnych satelitów (Nie ma północnokoreańskiego satelity na orbicie , 2009-04-06), które nie kończyły się powodzeniem. W ocenie środowiska międzynarodowego, realizowane przez Koreę Północną próby są w rzeczywistości testami rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Pjongjang


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.