Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Neuron oblatany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 grudnia 2012

Dziś został oblatany demonstrator technologii europejskiego bezzałogowego samolotu bojowego Neuron. Seryjne bezzałogowce na jego bazie mają wejść do służby w 2030.

Według informacji lidera programu Neuron – Dassault Aviation, pierwszy lot prototypu (demonstratora technologii) bbsl Neuron odbył się w bazie Istres na południu Francji. Lot trwał 25 minut i odbył się bez problemów. Bezzałogowy samolot kontrolowało dwóch operatorów z ziemi.

W swym oświadczeniu minister obrony Francji podkreślił, że dzisiejszy oblot to kolejny krok dla zapewnienia autonomii europejskiego przemysłu zbrojeniowego. W programie nEUROn (Prezentacja nEUROn-a, 2012-01-20), który został uruchomiony w 2003 liderem jest Francja, a jej partnerami są Włochy, Szwecja, Hiszpania, Szwajcaria i Grecja. Wartość obecnej fazy programu wynosi 406 mln Euro. Połowę z tych kosztów ponosi Paryż. Wejście do linii seryjnych samolotów, które mają powstać w efekcie program Neuron jest planowane na 2030.

Testy demonstratora technologii mają odbywać się we Francji do 2014. Później próby operacyjne Neurona mają być kontynuowane w szwedzkiej bazie Vidsel. Końcowe badania, obejmujące pomiary charakterystyk stealth i realne strzelania są planowane na włoskim poligonie Perdadesfogu.

Zdjęcia: Dassault Aviation


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.