Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tańsze Gripeny dla Czech

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 grudnia 2012

Czeski minister obrony Alexandr Vondra poinformował, że Szwecja zgodziła się na obniżenie opłat leasingowych za wielozadaniowe myśliwce JAS39 Gripen.

Czeski JAS39 Gripen / Zdjęcie: MO Czech

Według Vondry, redukcja opłat ma wynieść blisko 10%. Pierwotna cena za 10 lat leasingu 14 Gripenów wynosiła 19,6 mld koron (ok. 930 mln USD). Umowa, która została zawarta 14 czerwca 2004, obowiązuje do końca 2014. Samoloty trafiły do Czech między kwietnie a sierpniem 2005.

Rozmowy o przedłużeniu leasingu Gripenów rozpoczęły się wiosną. Czesi zapowiedzieli, że chcą zakończyć rozmowy do końca listopada, by mieć możliwość manewru w wypadku ich fiaska. Zażądali przy tym znacznej obniżki rat leasingowych (Czeskie ultimatum ws. Gripenów, 2012-07-30), co udało im się uzyskać.

Według szwedzkich mediów, Szwecja przedstawiła trzy warianty leasingu: 3-letni za 5 mld koron, 5-letni za 8 mld koron i 10-letni za 14 mld koron (725 mln USD). Nie wiadomo, jaki wariant wybrali Czesi – nieoficjalnie podaje się, że 5-letni. Minister Vondra nie podał dokładnej wartości redukcji ceny. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o 1-1,5 mld koron. Czesi chcą jeszcze dokładnie przeanalizować szwedzką ofertę, przed jej ostatecznym zatwierdzeniem. Oferta jest ważna do końca pierwszego kwartału 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra