Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

X-37B rozpoczął trzecią misję

Lotnictwo wojskowe, Astronautyka, Strategia i polityka, 12 grudnia 2012

Z wyrzutni nr 41 na Cape Canaveral na Florydzie wystartował doświadczalny pojazd kosmiczny X-37B. Celem misji jest sprawdzenie możliwości ponownego wykorzystania wahadłowca.

Wczorajszy start rakiety nośnej ULA Atlas V EELV 501 z wyrzutni nr 41 na Cape Canaveral / Zdjęcie: USAF

Wahadłowiec doświadczalny X-37B Orbital Test Vehicle-1 (OTV-1) wystartował wczoraj o 13:03 EST. Start pojazdu kilkakrotnie przekładano. Powodem były dodatkowe testy układu pędnego rakiety nośnej United Launch Alliance (ULA) Atlas V Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) 501, zlecone po październikowym, częściowo wadliwym starcie innej z rakiet ULA – Delta IV.

Rozpoczęta wczoraj misja X-37B jest 3. w historii programu OTV i drugą dla OTV-1. W 2010 wahadłowiec spędził w przestrzeni kosmicznej 224 dni (Powrót X-37B, 2010-12-03). W ostatnich miesiącach pojazd poddawany był testom naziemnym oraz zabiegom przygotowującym konstrukcję do kolejnego startu.

Szczegóły kolejnej misji X-37B nie zostały podane do wiadomości publicznej. Wiadomo, że NASA planuje podjęcie próby sprowadzenia pojazdu na pas startowy w Kennedy Space Center. W przeszłości lądowały na nim wahadłowce załogowe (Koniec ery wahadłowców, 2011-07-22). Ma to zmniejszyć koszty programu, bowiem znajduje się on niedaleko bazy USAF Cape Canaveral na Florydzie. Dotychczas bezzałogowe wahadłowce sprowadzane były na lotnisko w bazie USAF Vandenberg w Kalifornii.

Rozwijany od 1999 program OTV dysponuje dwoma wahadłowcami doświadczalnymi X-37B (Wystartował drugi X-37B, 2011-03-06). Drugi z nich - OVT-2 – w czasie swojej misji przebywał na orbicie wokółziemskiej 468 dni 13 godzin i 2 minuty (X-37B wylądował, 2012-06-17). Pobił tym samym rekord ustanowiony przez pojazdy załogowe, wynoszący 365 dni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.