Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakty Rheinmetalla

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 stycznia 2013

Niemiecki Rheinmetall poinformował, że zawarł w ostatnim czasie porozumienia o dostawie systemów bojowych do trzech państw azjatyckich. Ich łączna wartość wynosi 280 mln Euro.

Elementy baterii przeciwlotniczej systemu MANTIS Skyshield. Zestaw składa się z 6 automatycznych dział kalibru 35 mm, wystrzeliwujących programowane pociski, które zawierają w sobie wolframowe podpociski o masie 3,3 g każdy. Tworzą one chmurę odłamków, zwiększających szanse zniszczenia celu. Podpisane z jednym z azjatyckich państw porozumienie dotyczy jednak prawdopodobnie starszej odmiany tego systemu / Zdjęcie: Rheinmetall

Pierwszym z kontrahentów jest malezyjska marynarka wojenna. Kuala Lumpur zdecydowało się na zakup 12 radarów kontroli ognia TMX/EO Mk2 oraz 6 optoelektronicznych systemów śledzenia celów /SKO Rheinmetall TMEO Mk2. Umowa dotyczy także dostaw części zamiennych, szkolenia operatorów, zawiera również opcję transferu technologii. Porozumienie zakłada zaangażowanie w realizację projektu lokalnych podwykonawców. Dostawy systemów mają być odbywać się w latach 2015-2020. Zakontraktowane systemy zostaną zamontowane na 6 fregatach typu Gowind (Jeszcze o malezyjskich Gowindach, 2012-04-23).

Drugie porozumienie dotyczy jednego z państw azjatyckich. Niemiecki producent nie zdecydował się jednak na podanie jego nazwy. Złożone przez niego ramowe zamówienie dotyczy 6 baterii zestawów przeciwlotniczych Oerlikon Skyshield kalibru 35 mm, zintegrowanych z nieujawnionym typem wyrzutni przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu, pakietem szkoleniowym i logistycznym. Systemy będą wykorzystywane od obrony baz lotniczych. Pierwsze dostawy mają zostać zrealizowane w 2014 i zakończone 2-3 lata później.

Wartość porozumienia – które musi być zdecydowanie mniejsze niż 280 mln Euro – sugeruje, że dotyczy ono nie najnowszej odmiany MANTIS, ale dwudziałowych baterii starszej wersji systemu. Cena za 6 najnowszych baterii (z 6-8 działami każda), bazując na zrealizowanym już częściowo zamówieniu Bundeswehry na 2 systemy MANTIS, musiałaby bowiem wynieść nie mniej niż 580 mln Euro (Skyshield dla Luftwaffe, 2012-07-24).

Ostatnie zamówienie zostało złożone przez Kuwejt. W przypadku tego państwa dotyczy ono 3-letniego szkolenia dla załóg zestawów Skyguard (Skuteczny Aspide, 2009-02-23), będących w wyposażeniu kuwejckich sił zbrojnych. Jego realizacja wiązać się będzie z budową odpowiedniej infrastruktury, w tym centrów treningowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.