Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany start Naro-1

Astronautyka, 30 stycznia 2013

Korea Południowa przeprowadziła udany start rakiety nośnej Naro-1 (KSLV-1, Korean Space Launch Vehicle – 1). Wyniesiony przez nią satelita prawdopodobnie osiągnął zakładaną orbitę.

Start rakiety nośnej Naro-1 z centrum kosmicznego Naro w bazie wojskowej Goheung / Zdjęcie: yahoo.com

Rakieta wystartowała o 16:00 czasu miejscowego z centrum kosmicznego Naro w bazie wojskowej Goheung, blisko 500 km na południe od Seulu. Po ok. 9 minutach lotu od drugiego członu rakiety odłączył się satelita Science and Technology Satellite-2C. Z kolei po kolejnych 90 minutach pierwsze wysyłane przez niego sygnały nawigacyjne zostały odebrane przez stacje naziemne w Norwegii.

We wczesnych godzinach porannych (przypuszczalnie 04:00) czasu miejscowego sygnał STS-2C zostanie odebrany w Korei Południowej. Na połączenie oczekują już inżynierowie z Korea Advanced Institute of Science and Technology w Daejeon, ok. 160 km na południe od Seulu. Będą mogli wówczas potwierdzić, czy satelita został umieszczony na odpowiedniej orbicie.

Mimo tego pomyślny start Naro-1 został już uznany za sukces. Do tej pory jedynie 12 państw świata było zdolnych do umieszczania satelitów przy pomocy własnych rakiet nośnych. Sukces Naro-1 jest tym większy, że dwie poprzednie próby zakończyły się niepowodzeniem (Niepowodzenie koreańskiej rakiety, 2009-08-25, Pierwsza rakieta kosmiczna Seulu, 2009-06-02). Szczególnie druga z nich była prestiżową porażką: 2 minuty po starcie, na wysokości 70 km doszło do wybuchu jednego z silników marszowych, zaprojektowanych i wykonanych w Republice Korei (człon startowy dostarczają Rosjanie).

Dzisiejsze odpalenie rakiety dwukrotnie przekładano (Start Naro-1 odłożony, 2012-12-01). Powodem były problemy techniczne, w tym pęknięcie gumowej osłonki łącznika platformy startowej z pierwszym stopniem rakiety oraz wadliwe działanie jej układu napędowego. Prawdopodobnie był to równocześnie ostatni start KSLV-1. Od kilku lat trwają bowiem prace nad jej następcą. Wart ok. 1,4 mld USD program ma na celu budowę w pełni rodzimej trzystopniowej rakiety nośnej na paliwo ciekłe. Pierwotne plany zakładały, że do jej pierwszego startu dojdzie w 2021. Według ostatnich informacji odpalenie rakiety może jednak zostać zrealizowane wcześniej, bo już w 2018 lub 2019.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.