Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Na rynek trafił kolejny celownik Delta Optical, model Titanium 1-4x24. Optyka została wyprodukowana w Japonii i dziedziczy wszystkie zalety serii Titanium, czyli wysoką odporność mechaniczną i pełne, wielowarstwowe pokrycie soczewek. Celownik nie obawia się wody czy mgły. Tubus jest jednoczęściowy i zgodnie ze światowymi tendencjami ma średnicę 30 mm.

Celownik optyczny Delta Optical Titanium 1-4x24, przeznaczony jest głównie do polowań pędzonych / Zdjęcie: Marek Czerwiński

Warto zwrócić uwagę na dużą precyzję regulacji położenia średniego punktu trafienia - 1 klik na bębnach zmienia średni punkt trafienia o 7 mm na 100 metrów (około 1/4 MOA). Konkurenci przy optyce o zbliżonym zakresie powiększeń bardzo rzadko zapewniają podobne parametry, zadawalając się najczęściej zakresem 10 mm na 100 metrów. Wielkim plusem jest możliwość bardzo szybkiego zerowania nastaw - po zdjęciu kołpaków wystarczy podnieść bęben w górę, ustawić zero i opuścić go do poprzedniego położenia. W wielu celownikach optycznych zerowanie jest kłopotliwe i czasochłonne, często wymaga zwalniania kilku śrub.

Przeznaczenie

Jakie jest przeznaczenie tej lunety? Oczywiście, przede wszystkim polowania pędzone, gdzie gruby zwierz jest oddalony o kilkadziesiąt metrów i, najczęściej, znajduje się w ruchu. Luneta na dolnym zakresie nie ma praktycznie powiększenia - to kolejny plus, bowiem dzięki temu zbliża się pod względem możliwości do typowego kolimatora. Przewaga celownika optycznego nad tym ostatnim jest jednak ewidentna - trzy czy czterokrotne powiększenie pozwala strzelać celnie i na 150 metrów, podczas gdy kolimator, najczęściej bez powiększenia i z dużym znakiem celowniczym służy myśliwemu dobrze na odległościach parokrotnie czy kilkakrotnie mniejszych.

Zakres powiększeń celownika wynosi 1-4x (pole widzenia 31,6-8,06 m), siatka 4A IR (wielkość podświetlanego punktu przy powiększeniu 4x wynosi 21,6 mm na 100 metrów). Nominalna odległość okularu od oka 88-85 mm. Masa lunety 470 g, długość 262 mm, średnica optyczna obiektywu 24 mm, średnica tubusu 30 mm. Celownik wypełniony jest azotem, zakres temperatur funkcjonalnych od +80°C do -17°C / Zdjęcie: Marek Czerwiński

Ostatnio coraz więcej liczących się producentów wprowadza lunety do polowań pędzonych, gdzie na dolnym zakresie optyka nie ma powiększenia. Jest to kapitalne rozwiązanie, bowiem przy celowaniu obuocznym - a takie winno być preferowane - myśliwy widzi zarówno cel jak i jego otoczenie w tej samej skali. Bardzo ułatwia to oddanie celnego strzału. Pole widzenia jest przy tym bardzo szerokie. W DOT 1-4x24 przy nastawie 1x przekracza 31 metrów na 100 metrów. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 04/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.