Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Jakub Link-Lenczowski

Carl Walther jest doskonale znany z produkcji wysokiej jakości broni strzeleckiej od ponad 120 lat. Wytwarza i wytwarzał konstrukcje przeznaczone zarówno do zastosowań wojskowych, policyjnych, jak i sportowo-rekreacyjnych. Produkty niemieckiego koncernu trwale zapisały się w kulturze masowej - z pistoletu Walther PPK (obecnie P99) strzelał James Bond, zaś Hitman (bohater popularnej gry komputerowej), wykorzystywał karabin wyborowy WA2000.

Walther LG 300 Dominator w akcji. Z karabinka najlepiej jest strzelać w pozycji siedzącej FT / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

W 1993 Walther dołączył do grupy Umarex, znanej z produkcji airsoftowych replik broni palnej i budżetowych wiatrówek. Jednak już znacznie wcześniej Niemcy wypracowali sobie renomę uznanych producentów karabinków i pistoletów pneumatycznych - sprzętu wybieranego przez najlepszych strzelców sportowych. Anschütz, FWB czy wreszcie opisywany Walter wielokrotnie pomagały zdobyć olimpijskie złoto czy tez mistrzostwo świata.

Dominator FT

Poniższy artykuł poświęcony jest karabinkowi, który w prostej linii wywodzi się od wyczynowych pneumatyków matchowych. Walther LG 300 Dominator to wiatrówka klasy PCP (Pre-Charged-Pneumatic) przeznaczona do wyczynowego uprawiania strzelectwa terenowego (FT). Z racji swojej konstrukcji, masy, gabarytów i - co tutaj kryć - wysokiej ceny, Dominator wybierany jest głównie przez doświadczonych strzelców, osób mających konkretne oczekiwania związane ze sprzętem. W Polsce, LG 300 - obok Steyra LG110 - jest obecnie jednym z najczęściej pojawiających się na zawodach FT karabinków. W sezonie 2008 wydaje się nieznacznie deklasować swoich konkurentów pod względem popularnosci.

Konstrukcja

LG 300 to jednostrzałowy karabinek, zabudowany na aluminiowym szkielecie, przeznaczony do strzelania precyzyjnego na dystansach do około 80 metrów. Lufa Dominatora ma długość 490 mm i obudowana jest aluminiowym płaszczem zakończonym separatorem, mającym rozpraszać gazy wylotowe. W sprzyjających warunkach karabinek pozwala na osiągniecie skupienia rzędu 10 mm na 50 metrów, w 10-strzałowych seriach.

Aby zademonstrować celność Dominatora wykonaliśmy mały test. Zamiast tradycyjnej tarczy, w której widoczna byłaby po prostu jedna dziura, celem była - umieszczona w odległości 15 metrów - wizytówka, ustawiona bokiem do strzelca. Efekt ostrzelania kartonika o szerokości 0,5 mm widoczny jest po prawej / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Breechblock to element łączący wszystkie kluczowe elementy systemu: lufę, port ładowania, mechanizm spustowy oraz kartusz - poprzez zawór z regulatorem. Ma on w karabinu Walthera postać mocno wydłużonego prostopadłościanu opartego na kartuszu, na którego całej długości została wyfrezowana 10-mm szyna montażowa. Takie rozwiązanie umożliwia stabilne mocowanie naprawdę dużych i ciężkich celowników.

Port ładowania wykonany jest bardzo precyzyjnie. Poprzez naciągnięcie niewielkiej rączki równocześnie otwiera się komora ładowania śrutu i następuje napięcie sprężyny zbijaka. Mankamentem może być jedynie praca w pionie - zbyt niskie osadzenie celownika uniemożliwia przeładowanie karabinka. Jednak jest to problem jedynie teoretyczny, bowiem stosowanie niskich montaży w Dominatorze nie jest wskazane, ze względu na optymalne dostosowanie celownika do trajektorii strzału. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 04/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.