Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Steyr Mannlicher opracował nową wersję karabinu Elite 08 (nazwa pochodzi od roku wprowadzenia, 2008). Nie jest to od początku do końca nowa konstrukcja, bowiem lufa, zamek, komora zamkowa i mechanizm spustowy pochodzą ze sprawdzonego Tactical Elite. Od podstaw uformowano natomiast osadę typu sportowo-snajperskiego, stanowiącą - moim zdaniem - najmocniejszą stronę broni.

Sztucer Elite 08 z rozłożoną podporą przednią i tylną. Długość całkowita broni wynosi 1115 mm z kolbą rozłożoną. Masa karabinu, bez optyki, dochodzi do 5,7 kg / Zdjęcie: Steyr Mannlicher

Opis nowej odmiany karabinu Elite zacznijmy od lufy. Jest ona kuta na zimno i zewnętrznie młoteczkowana, jak wszystkie lufy Steyra. Mierzy równe 570 mm, ma stałą średnicę 21 mm i nie została zakończona żadnym urządzeniem wylotowym, w rodzaju tłumika płomienia.

Dla części strzelców czy snajperów lufa może się wydawać zbyt krótką, jednak śpieszę zapewnić, iż sprawdza się nie tylko na typowo miejskich dystansach rzędu 200 metrów, ale i na poważniejszej odległości 450 metrów. Pełne dziesięć pocisków kalibru .308 Winchester udało mi się - bez żadnego trudu - umieścić w obrębie tarczy wielkości pomniejszonej nieco głowy. Dokonałem tego bez żadnego wstępnego doboru amunicji, po prostu zwykłym Jagdmatchem Normy o masie 9,7 g, sprawdzanym jako pierwszy (broń z optyką Docter 8-25x50). Nawet na dystansie 600 metrów grupy po 3 pociski (fabryczne naboje Lapua Scenar Silver Jacket z pociskami o masie 10,9 g) dały rozrzut średni rzędu 180-190 mm. Wydaje się, iż w osiągnięciu jeszcze lepszego wyniku przeszkadzała nieco siatka Plex.

Prócz kalibru .308 Winchester broń perspektywicznie ma być wykonywana również w innych - chodzą słuchy o przygotowaniu jej do naboju .243 Winchester. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 05/2008
Drukuj Góra