Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Łukasz Thum

Podczas rutynowego zatrzymania przez funkcjonariuszy prewencji, zatrzymywany osobnik zdetonował granat ręczny. Pododdział specjalny wkracza do budynku, w środku znajduje czterech rannych. Wszystko zbryzgane jest krwią, zewsząd dobiegają krzyki. Antyterroryści sprawdzają dokładnie całe mieszkanie, zabezpieczają teren i udzielają pierwszej pomocy.

W czerwonej taktyce wyróżnia się trzy fazy postępowania: opieka pod ostrzałem, polowa opieka nad poszkodowanym i transport rannego. Wszystkie zadania na zawodach zostały skonstruowane w taki sposób, aby odtworzyć procedurę postępowania w każdym z etapów / Zdjęcie: Łukasz Thum

Jeden z policjantów, lekko ranny w głowę, jest w szoku i wrzeszczy na całe gardło: Morda! Co z Mordą? Pomóżcie mu! Ze mną wszystko w porządku, nim się zajmijcie! Dlaczego Morda nie odpowiada? Poza tym cały czas stara się wstać i pomóc koledze. Jego zachowanie sprawia grupie specjalnej wiele kłopotu, a do przyjazdu karetki pozostało blisko czterdzieści minut.

Nie jest to na szczęście prawdziwa akcja, ale jedno z zadań w pierwszych Ogólnopolskich Zawodach oraz warsztatach Medycyny Taktycznej Paramedyk 2008, które odbyły się w dniach 17-19 września w Lublewie k/Gdańska. Rzecznik prasowy KWP w Gdańsku, Jan Kościuk, podkreślał, że w pierwszej kolejności były to warsztaty, zaś dopiero w drugiej zawody, a najważniejsza nie była rywalizacja pomiędzy zespołami, ale nauka.

Podczas zawodów miała miejsce prezentacja nowego samochodu opancerzonego AMZ Tur i ten pojazd posłużył jako transport rannego w konkurencji VIP, w której grupa wsparcia miała ewakuować postrzeloną, bardzo ważną osobę do strefy bezpiecznej, udzielając mu w międzyczasie pierwszej pomocy / Zdjęcie: Łukasz Thum

Była to pierwsza i - jak na razie - jedyna w Polsce impreza tego typu, nigdy wcześniej niczego podobnego nie organizowano dla funkcjonariuszy Policji i pokrewnych służb. Zdarza się, że podczas zawodów policji ruchu drogowego czy też par patrolowych startujący rywalizują w konkurencjach z zakresu pierwszej pomocy, ale nigdy nie są one tak rozbudowane, ani tak skomplikowane jak na imprezie w Gdańsku. Poza tym, sposób działania pododdziałów specjalnych i ryzyko związane z zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców, odbijanie zakładników czy inne, podobne akcje, powodują zaistnienie specyficznych sytuacji, w których działania muszą być odmienne od zwykłego ratowania życia przez ekipę z karetki pogotowia. Antyterroryści działają w stresie, często w niebezpiecznym terenie, gdzie jeszcze kryją się przestępcy. Część szturmującej grupy musi ubezpieczać kolegów udzielających pierwszej pomocy. Należy działać szybko i efektywnie - opatrzyć ranę i jak najszybciej ewakuować rannego do strefy bezpiecznej. Tak właśnie zostały skonstruowane zadania na zawodach. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 05/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.