Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Łukasz Thum

Podczas rutynowego zatrzymania przez funkcjonariuszy prewencji, zatrzymywany osobnik zdetonował granat ręczny. Pododdział specjalny wkracza do budynku, w środku znajduje czterech rannych. Wszystko zbryzgane jest krwią, zewsząd dobiegają krzyki. Antyterroryści sprawdzają dokładnie całe mieszkanie, zabezpieczają teren i udzielają pierwszej pomocy.

W czerwonej taktyce wyróżnia się trzy fazy postępowania: opieka pod ostrzałem, polowa opieka nad poszkodowanym i transport rannego. Wszystkie zadania na zawodach zostały skonstruowane w taki sposób, aby odtworzyć procedurę postępowania w każdym z etapów / Zdjęcie: Łukasz Thum

Jeden z policjantów, lekko ranny w głowę, jest w szoku i wrzeszczy na całe gardło: Morda! Co z Mordą? Pomóżcie mu! Ze mną wszystko w porządku, nim się zajmijcie! Dlaczego Morda nie odpowiada? Poza tym cały czas stara się wstać i pomóc koledze. Jego zachowanie sprawia grupie specjalnej wiele kłopotu, a do przyjazdu karetki pozostało blisko czterdzieści minut.

Nie jest to na szczęście prawdziwa akcja, ale jedno z zadań w pierwszych Ogólnopolskich Zawodach oraz warsztatach Medycyny Taktycznej Paramedyk 2008, które odbyły się w dniach 17-19 września w Lublewie k/Gdańska. Rzecznik prasowy KWP w Gdańsku, Jan Kościuk, podkreślał, że w pierwszej kolejności były to warsztaty, zaś dopiero w drugiej zawody, a najważniejsza nie była rywalizacja pomiędzy zespołami, ale nauka.

Podczas zawodów miała miejsce prezentacja nowego samochodu opancerzonego AMZ Tur i ten pojazd posłużył jako transport rannego w konkurencji VIP, w której grupa wsparcia miała ewakuować postrzeloną, bardzo ważną osobę do strefy bezpiecznej, udzielając mu w międzyczasie pierwszej pomocy / Zdjęcie: Łukasz Thum

Była to pierwsza i - jak na razie - jedyna w Polsce impreza tego typu, nigdy wcześniej niczego podobnego nie organizowano dla funkcjonariuszy Policji i pokrewnych służb. Zdarza się, że podczas zawodów policji ruchu drogowego czy też par patrolowych startujący rywalizują w konkurencjach z zakresu pierwszej pomocy, ale nigdy nie są one tak rozbudowane, ani tak skomplikowane jak na imprezie w Gdańsku. Poza tym, sposób działania pododdziałów specjalnych i ryzyko związane z zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców, odbijanie zakładników czy inne, podobne akcje, powodują zaistnienie specyficznych sytuacji, w których działania muszą być odmienne od zwykłego ratowania życia przez ekipę z karetki pogotowia. Antyterroryści działają w stresie, często w niebezpiecznym terenie, gdzie jeszcze kryją się przestępcy. Część szturmującej grupy musi ubezpieczać kolegów udzielających pierwszej pomocy. Należy działać szybko i efektywnie - opatrzyć ranę i jak najszybciej ewakuować rannego do strefy bezpiecznej. Tak właśnie zostały skonstruowane zadania na zawodach. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 05/2008
Drukuj Góra