Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Austriacka firma VOERE z Kufstein zajmuje się produkcją konstrukcji strzeleckich od początku lat 50., specjalizując się w myśliwskiej broni kulowej średniej klasy. Powstała w 1948 (pod nazwą KOMA) w Furtwangen, w niemieckim Schwarzwaldzie, gdzie inżynier E. Voetter założył małą firmę metalową zajmującą się m.in. produkcją pompek rowerowych. Od urządzeń sprężających powietrze do broni droga nie była daleka i już wkrótce. przedsiębiorstwo zaczęło zajmować się wytwarzaniem broni pneumatycznej.

Sztucer VOERE LBW /zdjęcie: ASSA

W 1955, po zniesieniu restrykcji na produkcję broni palnej w powojennych Niemczech, firma zmieniła nazwę na VOERE (od nazwisk właścicieli - Voettera i Restle) i zaczęła produkować broń małokalibrową. Pod koniec lat 50. Voetterowi udało się uzyskać kontrakt na pneumatyczne karabinki treningowe (kopie karabinka M1) dla armii austriackiej i od tego czasu datują się jego związki z Tiroler Jagd- und Sportwaffenfabrik z Kufstein, które w 1965 zaowocowały przeprowadzką firmy do Austrii. Na początku lat 90. firma wprowadziła na rynek sztucer VEC-91 zasilany amunicją bezłuskową i z elektrycznym zapłonem, jedyny taki model na świecie.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2005
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.