Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Oznaczeniem MC sygnowana jest broń opracowana w Centralnym Biurze Konstrukcyjno-Doświadczalnym Broni Sportowej i Myśliwskiej (CKIB SOO). Biuro powstało w Tulskim Zakładzie Zbrojeniowym w 1946, w celu uruchomienia produkcji cywilnej, zaś od 1950 otrzymało status samodzielnego przedsiębiorstwa. Niektóre modele opracowane w CKIB SOO były (MC 6, MC 9) i nadal są (MC 20-01, MC 21-12) produkowane seryjnie w tulskiej fabryce. Biuro produkuje niemal wyłącznie drogą broń na pojedyncze zamówienia lub też wypuszcza krótkie serie. Zajmowało się głównie bronią myśliwską, ale było też stale zaangażowane w produkcję broni strzeleckiej dla różnych resortów siłowych. Ponad ćwierć wieku głównym konstruktorem firmy był I.M. Michalew, od 1977 funkcję tę objął W.I. Bakałow. Większość wzorów broni sportowej i myśliwskiej opracowano pod przewodnictwem N.S. Ryżowa i W.A. Nikołajewa i Ł.K. Jesipowa. W tworzeniu niepowtarzalnego stylu strzelb myśliwskich marki MC dużą rolę odegrał grawer M.I. Głagolew. Wyroby nieseryjne o oznaczeniu MC zawsze charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem wykonania oraz niezawodnością. Strzelby sportowe potrafią wytrzymać grubo ponad 200 000 strzałów (z uwagi na koszty takich testów nikt nie badał ich na większą ilość strzałów, dostępne są natomiast opinie pojedynczych, prywatnych użytkowników, którzy twierdzą, iż broni nie da się po prostu wystrzelać ). Obecnie CKIB SOO zjednoczył się z Biurem Konstrukcyjnym Budowy Przyrządów (KBP) we wspólne przedsiębiorstwo z zachowaniem marek produkowanych strzelb czy sztucerów (OC-18, OC-25, MC7-17, MC105-02, MC-106, MC-109, MC-110, MC-111, MC-200, OP SKS).

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.