Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Bartosz Szymonik

Po 1. stycznia 2004, kiedy weszła w życie Ustawa z dnia 14 lutego 2003 roku o zmianie ustawy o broni i amunicji (...), w myśl której wiatrówki o początkowej energii kinetycznej śrutu mniejszej niż 17 J przestały być prawnie uznawane za broń, okazało się, że bez żadnych formalności można stać się posiadaczem szerokiej gamy pistoletów i rewolwerów pneumatycznych.

Testowane wiatrówki  pistoletowe zasilane nabojami CO2 /Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Na rynku pojawiło się bardzo dużo wiatrówek, początkowo przede wszystkim chińskich, o których wiadomo dwie rzeczy, iż są tanie i nie zawsze wysokiej jakości. Później sytuacja uległa zmianie i coraz większą popularnością cieszą się wyroby renomowanych producentów, droższe, ale znacznie lepszej jakości.

W grupie urządzeń pneumatycznych (bo w myśl ustawy już nie broni ) dostępnych bez pozwolenia ani rejestracji, można wyodrębnić trzy grupy, dzieląc ze względu na rodzaj zasilania. Pierwsza to klasyczne łamane wiatrówki (konstrukcje tłokowe, jednostrzałowe, zarówno krótkie jak i długie), drugą stanowią modele PCP (zasilane z integralnych zbiorników sprężonego powietrza), zaś ostatnią, najważniejszą w tym artykule, wiatrówki zasilane standardowymi, 12-gramowymi nabojami CO2.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.