Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Bartosz Szymonik

Dzisiejszej nocy będziecie spać ze swoimi karabinami. Nadacie im imiona dziewcząt (...) Zostaliście zaślubieni - tej broni z drewna i stali. I będziecie jej wierni!- wrzeszczy starszy sierżant Hartmann, szkoleniowiec, do kadetów na Paris Island. Poborowi stoją na baczność, a każdy z nich trzyma w dłoniach karabin M14.

TM M14 to naprawdę olbrzymia broń. Bardzo długa, przy zastosowaniu optyki z powodzeniem może pełnić rolę karabinu wyborowego /Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Elektryczna replika M14 przez długi czas była swego rodzaju Świętym Graalem bawiących się w airsoft . Od czasu do czasu pojawiały się doniesienia, iż któraś z firm (zwykle tych mniej znanych) wprowadza na rynek tego AEG-a, ale z reguły okazywało się to wyłącznie plotką. Zdarzało się jednak, że pojawiały się krótkie, kolekcjonerskie serie gazowych lub elektrycznych M14, były jednak niezwykle trudno dostępne i bardzo drogie.

W 2005 sytuacja uległa zmianie, dwie znane firmy - Tokyo Marui (TM) i Guay and Guay (G&G) - niemal równocześnie wypuściły na rynek elektryczne repliki M14. Nagle okazało się, że dostępnych jest kilka wersji, poczynając od standardowej (z łożem z tworzywa sztucznego imitującego drewno), przez wersję malowaną w kolorze maskującym (oliwkowo-zielonym), aż do odmiany skróconej, nazwanej S.O.C.16. W tym samym czasie rynek zalały przeróżne konwersje i dodatki. Można nabyć szyny montażowe pod dowolny celownik optyczny, dwójnogi dedykowane specjalnie do M14 oraz potwornie drogie drewniane osady. Niewielka firma Star Airsoft Accessories wypuściła nawet własnego elektryka w wersji M14 SOPMOD - karabin wyborowy, którego wygląd niewiele już ma wspólnego z oryginałem.

Niniejszy tekst stanowi próbę porównania replik TM i G&G. Testowane modele nie w pełni sobie odpowiadają, niemniej jednak różnice między TM M14 a G&G S.O.C.16 są kosmetyczne, ograniczają się do trzech elementów - skróconej lufy, zmienionego urządzenia wylotowego oraz nakładki na górną część lufy.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.