Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Zibi

Rozpoczynając cykl artykułów dotyczących strzelectwa praktycznego, chciałbym - jako zawodnik i strzelec IPSC - przybliżyć tę formę rywalizacji strzeleckiej, a jednocześnie podzielić się z czytelnikami moim doświadczeniem. Artykuły skierowane są przede wszystkim do osób, które nie miały jeszcze z strzelectwem praktycznym do czynienia i chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej formy rywalizacji w sporcie strzeleckim.

Sędzia (RO) mierzący za pomocą  timera czas zawodnikowi /Zdjęcie: Zibi

Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Praktycznego (International Practical Shooting Confederation, IPSC) powołana została w maju 1976, na Międzynarodowej Konferencji Pistoletowej odbywającej się w USA, w Columbii w stanie Missouri. Genezy Federacji należy doszukiwać się w organizowanych w Stanach Zjednoczonych od lat 50. zlotach miłośników strzelectwa, na których prowadzono ogień ze wszelkich typów broni, a zarazem rozwijano rozmaite techniki strzelania, w tym i dynamicznego. Pierwszym prezydentem IPSC został Jeff Cooper (podpułkownik USMC, weteran II wojny światowej i wojny koreańskiej, określany mianem ojca współczesnego strzelania obronnego , twórca koncepcji tzw. survival rifle ), obecnie urząd ten sprawuje Nick Alexakos. Siedziba organizacji mieści się w Ontario w Kanadzie. Od tego czasu, przez 30 lat, IPSC zyskuje popularność na całym świecie, zrzeszając strzelców z prawie 80 krajów i jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych. W swoich szeregach skupia miłośników broni, którzy swoje zamiłowanie do strzelectwa chcą połączyć z rywalizacją sportową. Należą do niej przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych i, wbrew pozorom, osoby z służb mundurowych wcale nie stanowią większości.

Aby strzelać zgodnie z zasadami IPSC należy spełnić wymagania ustawowe związane z posiadaniem broni do celów sportowych, opłacić symboliczną składkę członkowską i przejść jednorazowe przeszkolenie, obowiązkowe dla każdego nowego strzelca. Ma ono na celu zapoznanie i przygotowanie osoby do strzelań praktycznych według przepisów Federacji.

W Polsce strzelectwo praktyczne pojawiło się stosunkowo niedawno, w 1997, zaś w rok później nasz kraj (tworzący tzw. region) stał się pełnoprawnym członkiem federacji i czynnie przyczynia się do popularyzacji tej dyscypliny.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.