Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Remigiusz Wilk

Specyfika asymetrycznych konfliktów, misje pokojowe i stabilizacyjne oraz nacisk kładziony na akcje w terenie zurbanizowanym, wymusza zmianę taktyki, a co za tym idzie, uzbrojenia i wyposażenia. Coraz częściej żołnierze angażowani są w działania parapolicyjne, w których ważną rolę odgrywa niezabijająca broń i amunicja. Wszystko to powoduje pojawienie się w arsenałach konstrukcji w niewielkim stopniu kojarzonych, a przynajmniej w Polsce, z regularnym wojskiem.

Opracowana w WITU jednostrzałowa strzelba gładkolufowa kalibru 12, bazująca na granatniku wz.1974 Pallad /Zdjęcie: Tomasz Głogowski

Jedną z nich jest gładkolufowa strzelba bojowa, debiutująca - wraz z pistoletem maszynowym - podczas I wojny światowej, okazało się bowiem, że brakuje broni do walki w okopach, toczącej się na bardzo krótkich dystansach. Potrzeba było konstrukcji o wysokiej szybkostrzelności lub pokrywających przy każdym strzale pewien obszar dużą liczbą pocisków, o relatywnie niewielkim zasięgu. Zastosowana wówczas amerykańska strzelba M1897 Trench Gun , okazała się tak skuteczna w wymiataniu okopów, iż została uznana przez Niemców za broń naruszającą zasady Konwencji Haskiej. Zagrożono nawet egzekucją każdego wziętego do niewoli żołnierza przy którym zostanie ona znaleziona. O ile pistolet maszynowy od dawna zagościł w WP, o tyle strzelby nadal pozostają bronią egzotyczną, zakupioną w małej liczbie i używaną w zasadzie jedynie przez oddziały specjalne. A przecież jej rola na polu walki wzrasta, Amerykanie w coraz większej liczbie używali jej podczas II wojny światowej (strzelby szczególnie upodobali sobie Marines walczący na Pacyfiku), zaś do masowego stosowania doszło podczas wojny w Wietnamie. Dzisiaj można ją ujrzeć w codziennych migawkach z Iraku. Strzelba okazała się konstrukcją szczególnie przydatną do walki na bliskim dystansie (do 50 metrów ), w działaniach w terenie zurbanizowanym (akcje wewnątrz budynków, forsowanie drzwi) oraz porośniętym gęstą roślinnością (np. w dżungli). W przeciwieństwie do karabinka automatycznego, można w niej zastosować całą gamę amunicji specjalnej, od pocisków obezwładniających gumowych czy gazowych, poprzez proszkowe do rozbijania zamków czy zawiasów, śrutowe różnej średnicy, kończąc na jednolitych pociskach ołowianych (brenekach), za pomocą których jednym strzałem można zatrzymać samochód, demolując mu blok silnika. Strzelba bojowa występuje najczęściej w postaci samodzielnej, powtarzalnej (z zamkiem blokowo-ślizgowym popularnie nazywana pump action lub pompką , ze stałym, rurowym magazynkiem umieszczonym pod lub nad lufą) lub samopowtarzalnej (najnowsza amerykańska M1014 JSCS), pełniąc rolę drugiej, oprócz karabinka, broni żołnierza. Jest wykorzystywana podczas odstrzeliwania zamków w drzwiach, przy walce w pomieszczeniach i na niewielkich dystansach lub do wymuszania posłuszeństwa, kontroli demonstracji oraz obezwładniania osób uzbrojonych w niebezpieczne przedmioty.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.