Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Remigiusz Wilk

Pod koniec 2005, w Zakładach Mechanicznych Tarnów została ukończona pierwsza, wdrożeniowa partia dziesięciu 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów wyborowych Tor. Testy wojskowe nowej konstrukcji mają zakończyć się w I kwartale 2006, zaś po ich pomyślnym zakończeniu, jeszcze w tym roku MON przewiduje złożenie zamówienia na egzemplarze seryjne. Prawdopodobnie WP będzie kupowało 20-30 Torów rocznie, przy czym całkowite zapotrzebowanie armii na wkbw szacowane jest na około 300 egzemplarzy. Broń przeznaczona jest w pierwszej kolejności dla jednostek elitarnych, specjalnych i aeromobilnych. Tor jest wersją docelową 12,7 mm wkbw WKW (Wilk), stworzonego przez OBR SM Tarnów (konstruktorem prowadzącym był Aleksander Leżucha). Zgodnie ze ustaleniami OBR przekazał dokumentację techniczną tarnowskim ZM, które zajęły się wdrażaniem broni do produkcji seryjnej i jej wytwarzaniem.

Tor, wielkokalibrowy karabin wyborowy z ZM Tarnów /Zdjęcie: ZM Tarnów

Tor w niewielkim stopniu różni się od Wilka. Najbardziej rzuca się w oczy przeprojektowana, składana tylna podpora, zmodyfikowana w związku utrudnieniami w wymianie magazynka, jakie sprawiała jej wcześniejsza odmiana. Jest szybkowymienna, wciskana w gniazdo zabudowane w korpusie. Zmienił się kształt chwytu pistoletowego, rączki transportowej, nieznacznie zmodyfikowano dwójnóg, wydłużono poduszkę policzkową i w niewielkim stopniu przekonstruowano magazynek, tak, aby jego wymiana mogła być szybsza (dodano występy prowadzące). Wprowadzono również drobne modyfikacje urządzenia spustowego, poprawiające bezpieczeństwo strzelca (sprężyna wymuszająca właściwe położenie zaczepu spustowego w przypadku dużego zanieczyszczenia). Tor prawdopodobnie będzie standardowo wyposażony w celownik optyczny Leupold 4,5-14x50. Jest to chyba pierwsza polska konstrukcja strzelecka, do której zaprojektowano skrzynię transportową. W skrzyni mieści się sam karabin, odłączona podpora, a oprócz tego znalazło się tam miejsce na smar w sprayu, pojemnik na smar, przybornik narzędziowy, słuchawki ochronne, aluminiowy wycior z mosiężną końcówką, czy szmatki do wyciora i optyki. Widoczny na zdjęciach chwyt pistoletowy wykonany został w egzemplarzu demonstracyjnym z drewna orzechowego, ale docelowo będzie z czarnego tworzywa sztucznego.

Tor w skrzyni transportowej /Zdjęcie: ZM Tarnów


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.