Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Navy przetestuje LaWS w Zatoce Perskiej

Marynarka wojenna, 11 kwietnia 2013

W przyszłym roku US Navy przetestuje na wodach Zatoki Perskiej prototyp pokładowego lasera służącego do zwalczania zagrożeń, m.in. szybkich łodzi motorowych oraz bsl.Laser Weapon System (LaWS) opracowywany jest od 2007. Jego eksploatacja ma być niezwykle tania (koszt wystrzelenia jednej wiązki ma kosztować mniej niż 1 USD). Jednocześnie, system cechować się będzie praktycznie nieograniczoną możliwością działania, czerpiąc energię z agregatów pokładowych okrętu / Zdjęcie: US Navy

Laser Weapon System (LaWS) opracowywany jest od 2007 w ramach programu Directed Energy and Electric Weapon Systems Program (DE&EWS). Jego celem jest stworzenie nowatorskiego systemu bojowego opartego na wykorzystaniu technologii laserowej (Próby lasera przeciwokrętowego). Po jego zamontowaniu na pokładzie okrętu nawodnego, urządzenie ma służyć do unieszkodliwiania, a w razie konieczności, fizycznej eliminacji obiektów stanowiących zagrożenie, w tym m.in. szybkich łodzi motorowych lub bezzałogowych statków latających.

Kilkuetapowy program testów LaWS zakłada m.in. jego zainstalowanie na pokładzie okrętu nawodnego i sprawdzenie działania w warunkach rzeczywistych. Z tego względu na początku przyszłego roku US Navy zamierza zamontować prototypowy zestaw na pokładzie dawnego okrętu desantowego USS Ponce (Pływająca baza US Navy, 2012-01-30). Przez kilka miesięcy prób jednostka będzie przebywała na wodach Zatoki Perskiej.

Co istotne, w ramach procesu testowego LaWS zostanie zintegrowany z pokładowymi systemami obserwacji i analizy pola walki, a także uzbrojenia USS Ponce, w tym przede wszystkim systemem obrony bezpośredniej MK 15 Phalanx CIWS.

Warto dodać, że w  przeszłości system LaWS testowany był przy wykorzystaniu platform naziemnych, m.in. na poligonach China Lake i San Nicolas Island w Kalifornii oraz na pokładzie niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, USS Dewey (DDG 105), w San Diego.

Wybór Zatoki Perskiej jako miejsca realizacji kilkumiesięcznych (niektóre źródła podają okres pół roku) testów LaWS nie jest przypadkowy. Ze względu na kontrowersje związane z irańskim programem nuklearnym, obszar ten stał się w ostatnich latach areną gry politycznej prowadzonej przez Teheran i Waszyngton oraz wspierające go państwa zachodnie (Zimna wojna nad Zatoką, 2013-03-25).

W przeszłości władze Iranu wielokrotnie groziły zablokowaniem strategicznie ważnej dla przemysłu energetycznego cieśniny Ormuz. W regionie regularnie dochodzi też do incydentów z udziałem stacjonujących tam okrętów US Navy, w których główną rolę odgrywają irańskie bsl lub szybkie łodzie motorowe. Wspomniane incydenty są głównymi zagrożeniami, przed którymi LaWS ma chronić jednostki nawodne US Navy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.