Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Gripena w Szwajcarii

Lotnictwo wojskowe, 11 kwietnia 2013

W bieżącym tygodniu w Szwajcarii odbywają się próby uzbrojenia strzeleckiego samolotu Gripen. Są one prowadzone na poligonie w Alpach.Gripen F prezentujący swoje możliwości podczas ubiegłorocznych ćwiczeń Axalp / Zdjęcie: Saab, Stefan Kalm

Dwa Gripeny C ze składu Flygvapnet (wojsk lotniczych Szwecji) przybyły do bazy w Emmen rankiem 8 kwietnia, po około dwugodzinnym locie z Linköping.

Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie strzelań z 27-mm działka pokładowego, w jakie uzbrojone są Gripeny, na poligonie Axalp. Samoloty będą pilotowane przez mieszane załogi, złożone z oblatywaczy Saaba i agencji zamówień wojskowych armasuisse.

Planowane jest zrealizowanie pięciu misji. W trakcie każdej z nich zostanie wykonanych kilkanaście przelotów. Jednak strzelania z działka z użyciem ostrej amunicji będą prowadzone tylko podczas dwóch ostatnich misji.

Powodem przeprowadzenia wspomnianych prób jest zbadanie działania, możliwości i niezawodności uzbrojenia i przyrządów celowniczych w warunkach szwajcarskich, znacznie różniących się od topografii Szwecji.

Dotychczas Gripeny pojawiły się w Szwajcarii trzykrotnie. Na przełomie lipca i sierpnia 2008 w ramach prób porównawczych Helweci gościli dwa Gripeny D, a w październiku 2012 i styczniu br. – demonstrator Gripena F (Demonstrator Gripena F w Szwajcarii, 2012-10-05). Natomiast w grudniu ub. r . Szwajcarzy zapoznawali się z możliwościami samolotu w Linköping.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.