Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Demonstrator Gripena F w Szwajcarii

Lotnictwo wojskowe, 05 października 2012

Przed kilkoma dniami do Szwajcarii przyleciał demonstrator myśliwca Saab Gripen NG. Maszyna będzie podstawą do opracowania modelu E/F, którego jednomiejscową odmianę kupują Szwajcarzy.

24 sierpnia br. Saab podpisał z władzami w Bernie umowę ramową o zakupie 22 Saab JAS-39E Gripen. Reguluje ona szczegóły dotyczące kluczowych kwestii finansowych i części terminów dostaw, jak również warunków wypożyczenia – na okres przejściowy – 11 używanych Gripenów modelu C/D. Na zdjęciu szwedzki Gripen w czasie testów w Szwajcarii. Model E ma się od niego znacząco różnić / Zdjęcie: Saab

Myśliwiec wylądował 3 października nad ranem w bazie wojsk lotniczych Emmen w centralnej części kraju. Maszyna została wysłana do Szwajcarii z jednego z centrów produkcyjnych Saaba w Linköping na południu Szwecji. Przylot Gripena związany jest z planami zakupu przez Berno 22 myśliwców Saab JAS-39E (Ujawnienie szwajcarskiej umowy, 2012-10-03).

Prezentowany samolot to Gripen NG, demonstrator samolotu, z mocniejszym silnikiem, powiększonymi zbiornikami paliwa, zmodernizowanym wyposażeniem – w tym nowym radarem z anteną ze skanowaniem fazowym – i przystosowanym do przenoszenia dopiero opracowywanych systemów uzbrojenia. Będzie on podstawą do opracowania modelu E/F, którego zakup zadeklarowały szwedzkie i szwajcarskie wojska lotnicze. Z tego powodu Saab rozpoczął już używanie w stosunku do tego samolotu, do celów marketingowych, oznaczenia Gripen F.

Przez najbliższe dni maszyna będzie prezentowana przedstawicielom szwajcarskiej legislatywy. Ma to na celu ostateczne przekonanie parlamentarzystów do szwedzkiego produktu. Zwłaszcza w kontekście ostatnich działań marketingowych francuskiego Dassault Aviation, starającego się przekonać Szwajcarów do rezygnacji z oferty Saaba oraz wyboru myśliwców Rafale (Francuska kontrpropozycja, 2012-10-01).

W dniach 10-11 października, w trakcie organizowanego w tym terminie przez szwajcarską armię pikniku lotniczego, Axalp Flight Demonstration, samolot będą mogli obejrzeć zwykli obywatele. Gripen F weźmie też udział w serii lotów pokazowych, realizowanych przez połączony zespół pilotów wystawionych przez wojska lotnicze Szwajcarii oraz agencję zamówień wojskowych armasuisse.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.