Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot pierwszego CH-47F dla RAF

Lotnictwo wojskowe, 16 kwietnia 2013

Z miesięcznym opóźnieniem Boeing poinformował o oblocie pierwszego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook przeznaczonego dla wojsk lotniczych W. Brytanii.Pierwszy nowo wyprodukowany CH-47F (Chinook HC6) dla W. Brytanii podczas oblotu / Zdjęcie: Boeing

Lot odbył się 15 marca, w zakładach Ridley Township w pobliżu Filadelfii. W służbie brytyjskiej wiropłaty tego typu będą oznaczone jako Chinook HC6. Kolejnym etapem będą badania wyposażenia śmigłowca, w tym urządzeń optoelektronicznych, łączności i nawigacyjnych, w wytwórni producenta w Mesa w Arizonie.

Londyn zakupił 14 śmigłowców CH-47 Chinook HC6 za kwotę 1 mld GBP, czyli równowartość 1,64 mld, w sierpniu 2011. Nowe wiropłaty zostaną przekazane Royal Air Force w latach 2013-2015. Pierwsze trzy z nich osiągną zdolność operacyjną w 2015, pozostałe – do 2017. Kontrakt dotyczy też 5-letniego okresu obsługi posprzedażnej.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony dzięki nowym Chinookom HC6 brytyjskie siły zbrojne zdecydowanie zwiększą swój potencjał transportowy, tak ważny podczas misji ekspedycyjnych. Nowe śmigłowce będą potrzebne do sprostania wyzwaniom, jakie będą niosły ze sobą nowe konflikty zbrojne na świecie, zanim wybuchną.

Jednak wojska Jej Królewskiej Mości wcale nie narzekają na brak średnich i ciężkich śmigłowców. Obecnie RAF mają do dyspozycji 46 Chinooków. Z 38 wiropłatów w wersji HC2/2A, 20 jest modernizowanych do standardu HC4/4A. Prace te zakończą się w 2015. Rok później rozpocznie się unowocześnienia 8 HC3 do wersji HC5 (Chinooki HC3 w końcu w służbie, 2010-01-14). Wszystkie śmigłowce zostaną wyposażone w nową awionikę glass cockpit Thales Top Deck, cyfrowe mapy i silniki Honeywell T55-714, podobnie jak najnowsze Chinooki HC6.

Do tego należy dodać 28 wiropłatów Merlin (AgustaWestland AW101) HC3/3A (odpowiednio 22 + 6) i 43 Eurocopter Puma HC1, z czego 28 właśnie modernizowanych jest do standardu HC2. Najstarsze, poszukiwawczo-ratownicze Sea Kingi HAR3/3A w ilości 25, mają być wycofane od 2016, a ich zadania przejmie cywilna agencja rządowa MCA.

Po zakończeniu dostaw Chinooków HC6, RAF posiadać będą aż 116 ciężkich i średnich śmigłowców transportowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.