Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Biała księga o australijskich OP

Marynarka wojenna, 06 maja 2013

Opublikowana przed kilkoma dniami australijska Biała Księga potwierdza determinację Canberry do kontynuowania Future Submarine Program zmierzającego do budowy 12 nowych okrętów podwodnych.Nowe australijskie OP mają zastąpić obecnie eksploatowane Collinsy (na zdjęciu HMAS Farncomb), które zostały wprowadzone do służby w latach 1996-2003. Ich przewidywany resurs wynosi 28 lat, co oznacza, że mogą pozostać w służbie co najmniej do okresu 2024-2031. Mając na uwadze możliwe opóźnienia programu Future Submarine Program, Canberra rozważa wydłużenie ich żywotności o kolejne 7 lat / Zdjęcie: MO Australii

W opublikowanym dokumencie australijskie władze po raz kolejny potwierdziły plany rozwoju, a następnie budowy 12 nowych OP, mających zastąpić eksploatowane obecnie jednostki typu Collins. Decyzja w tej sprawie została utrzymana w mocy, pomimo narastającej w kraju krytyki społecznej wobec Future Submarine Program (Australia potwierdza 12 OP, 2012-09-06). Część opozycji politycznej oraz obywateli sprzeciwia się bowiem asygnowaniu dodatkowych środków finansowych na nowe uzbrojenie w chwili, gdy finanse publiczne państwa nie są w najlepszej formie.

Canberra potwierdziła również, że nowe OP zostaną opracowane i zbudowane najprawdopodobniej na terenie australijskiego zagłębia stoczniowego w Adelajdzie. W nowy projekt zaangażowane mają jednak zostać także podmioty zagraniczne, w tym m.in. amerykański Raytheon. To m.in. w oparciu oferowany przez niego system kierowania walką (AN/BYG-1) rozwijana ma być konstrukcja przyszłych okrętów. Ten ostatni, choć w nieco zmodyfikowanej wersji, zainstalowany został także na obecnie używanych Collinsach.

Rozwój konstrukcji nowych OP ma być prowadzony dwutorowo. Pod uwagę brane są rozwiązania bazujące  zarówno na udoskonaleniu konstrukcji samych Collinsów, jak i opracowaniu zupełnie nowego typu okrętu. Ostateczny wybór w tej sprawie będzie uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. postępów prac koncepcyjnych, na które Canberra przeznaczyła od 2009 przeszło 200 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.