Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Biała księga o australijskich OP

Marynarka wojenna, 06 maja 2013

Opublikowana przed kilkoma dniami australijska Biała Księga potwierdza determinację Canberry do kontynuowania Future Submarine Program zmierzającego do budowy 12 nowych okrętów podwodnych.Nowe australijskie OP mają zastąpić obecnie eksploatowane Collinsy (na zdjęciu HMAS Farncomb), które zostały wprowadzone do służby w latach 1996-2003. Ich przewidywany resurs wynosi 28 lat, co oznacza, że mogą pozostać w służbie co najmniej do okresu 2024-2031. Mając na uwadze możliwe opóźnienia programu Future Submarine Program, Canberra rozważa wydłużenie ich żywotności o kolejne 7 lat / Zdjęcie: MO Australii

W opublikowanym dokumencie australijskie władze po raz kolejny potwierdziły plany rozwoju, a następnie budowy 12 nowych OP, mających zastąpić eksploatowane obecnie jednostki typu Collins. Decyzja w tej sprawie została utrzymana w mocy, pomimo narastającej w kraju krytyki społecznej wobec Future Submarine Program (Australia potwierdza 12 OP, 2012-09-06). Część opozycji politycznej oraz obywateli sprzeciwia się bowiem asygnowaniu dodatkowych środków finansowych na nowe uzbrojenie w chwili, gdy finanse publiczne państwa nie są w najlepszej formie.

Canberra potwierdziła również, że nowe OP zostaną opracowane i zbudowane najprawdopodobniej na terenie australijskiego zagłębia stoczniowego w Adelajdzie. W nowy projekt zaangażowane mają jednak zostać także podmioty zagraniczne, w tym m.in. amerykański Raytheon. To m.in. w oparciu oferowany przez niego system kierowania walką (AN/BYG-1) rozwijana ma być konstrukcja przyszłych okrętów. Ten ostatni, choć w nieco zmodyfikowanej wersji, zainstalowany został także na obecnie używanych Collinsach.

Rozwój konstrukcji nowych OP ma być prowadzony dwutorowo. Pod uwagę brane są rozwiązania bazujące  zarówno na udoskonaleniu konstrukcji samych Collinsów, jak i opracowaniu zupełnie nowego typu okrętu. Ostateczny wybór w tej sprawie będzie uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. postępów prac koncepcyjnych, na które Canberra przeznaczyła od 2009 przeszło 200 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.