Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HMAS Choules

Marynarka wojenna, 16 sierpnia 2011

Australijskie władze zdecydowały o nazwie zakupionego w Wielkiej Brytanii okrętu desantowego RFA Largs Bay. Już wkrótce otrzyma on nazwę HMAS Choules.

Okręt o wyporności 16 tys. t. i długości 177 m może przewozić 350 żołnierzy (maksymalnie 500) oraz - na 1200 m² powierzchni ładunkowej - 32 czołgi podstawowe lub 150 samochodów ciężarowych, jak również zaopatrzenie (12 standardowych kontenerów o długości 12,2 m lub 24 kontenery 6,1 m). Transport na brzeg odbywać się może przy pomocy ciężkich śmigłowców lub własnego, dużego kutra desantowego LCU Mk 10 i dwóch mniejszych łodzi desantowych LCVP Mk 5, załadowujących ludzi i sprzęt w wewnętrznym doku o wymiarach 31 x 9 x 3 m / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

RFA Largs Bay służył zaledwie przez 3 lata jako jednostka pomocnicza Royal Navy (a więc miała obsadę cywilną, żołnierze obsługiwali jedynie systemy samoobrony w strefie konfliktów zbrojnych). Została wycofana w ubiegłym roku, na fali oszczędności budżetowych (zobacz: Mniejsza Royal Navy).

Została kupiona przez marynarkę wojenną Australii z nadwyżki tegorocznego budżetu wojskowego za 65 mln GBP (zobacz: A jednak Australia). Powinna trafić do odbiorcy w grudniu, zaś na początku 2012 - wejść do służby.

Premier, pani Julia Gillard oraz szef resortu obrony, Stephen Smith ogłosili, że nowy okręt zostanie nazwany HMAS Choules, na cześć Claude`a Choules, ostatniego - obok pani Florence Green - weterana I wojny światowej, który zmarł 5 maja w Perth, w wieku 110 lat.

Urodził się on w Wielkiej Brytanii i służył jako marynarz Royal Navy, w tym na pokładzie pancernika HMS Revenge. Był świadkiem samozatopienia okrętów niemieckiej marynarki wojennej w Scapa Flow. W 1926 wyjechał - jako instruktor - do Australii. Zbiegiem lat zdecydował się jednak tam pozostać i służył w Royal Australian Navy, również w okresie II wojny światowej. Odszedł na emeryturę w 1956.

Premier Gillard stwierdziła, że losy tego człowieka są niemal symboliczne dla zakupionego okrętu desantowego, który również rozpoczął służbę w Royal Navy, a zakończy ją w składzie australijskiej marynarki wojennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.