Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni prototyp Hawkei

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 maja 2013

Przedstawiciele Thales Australia poinformowali o przekazaniu do testów miejscowej agencji zamówień wojskowych ostatniego z 6 prototypów samochodów patrolowych Hawkei.

Hawkei to lekki samochód patrolowy dla 4 żołnierzy o masie własnej ok. 7 t i maksymalnej masie bojowej ponad 10 t. Napędza go turbodoładowany diesel Steyr M16 o mocy 268 KM, zapewniający osiągnięcie prędkości 130 km/h. Producent nie ujawnił informacji o poziomie ochrony balistycznej i przeciwminowej. Wiadomo jedynie, że istnieje możliwość instalowania dodatkowych paneli pancernych / Zdjęcie: Thales Australia

Wyboru samochodu Hawkei dokonano w grudniu 2011, po testach porównawczych, w których wzięły udział dwa pierwsze prototypy w wersji podstawowej. Następnie resort obrony przeznaczył dodatkowe środki finansowe na zbudowanie kolejnych czterech wozów i ciągnika z platformą transportową (Kolejny etap rozwoju Hawkei’a, 2012-06-04).

Zgodnie z terminarzem porozumienia producent przekazał najpierw parę pojazdów w odmianie dowódczej, a dzisiaj poinformował o dostarczeniu Defence Materiel Organisation ostatnich dwóch egzemplarzy w wariancie rozpoznawczym. Wszystkie będą kontynuowały program badań, który obejmuje m.in. przejechanie łącznie ok. 100 tys. km (do tej pory prototypy pokonały połowę tej trasy).

Ostateczna decyzja w sprawie ewentualnych zamówień pojazdów seryjnych oczekiwana jest na 2015. Docelowe zapotrzebowanie australijskich sił zbrojnych na wozy tej klasy szacuje się na 1300 egz. Jeżeli Thales Australia zdobędzie to zamówienie, zagwarantuje istnienie swojego zakładu w Bendigo, który zatrudnia obecnie ok. 200 osób i zajmuje się głównie produkcją oraz serwisowaniem samochodów klasy MRAP rodziny Bushmaster (Kolejne Bushmastery dla Holandii, 2009-08-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.