Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USCG kupuje kolejne Sentinele

Marynarka wojenna, 29 września 2013

Straż wybrzeża USA (USCG) zamówiła kolejnych sześć kutrów patrolowych typu Sentinel. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do 2016.

Projekt Sentineli oparto na holenderskim kutrze Damen Stan Patrol 4708. Odpowiadające za ich budowę Bollinger Shipyards wygrało przetarg z 2008, zostawiając w tyle General Dynamics Bath Iron Works i Lockheed Martin Marinette Marine. Na zdjęciu przyjęty do służby w sierpniu br. USCGC Paul Clark (WPC 1106) / Zdjęcie: USCG

Dodatkowe Sentinele zostały zamówione za kwotę 250,7 mln USD. Za ich budowę odpowiadać będzie amerykańskie przedsiębiorstwo stoczniowe Bollinger Shipyards z Lockport w Luizjanie. Warto zaznaczyć, że omawiane zamówienie jest tak naprawdę wykorzystaniem opcji porozumienia z 2008 (Nowe okręty USCG, 2008-10-02), zakładającego dostawę USCG 30 kutrów patrolowych typu Sentinel.

Do tej pory USCG odebrała 7 Sentineli, z których 6 wprowadzono już do służby. Ostatni z nich, USCGC Charles David JR (WPC 1107) został przekazany odbiorcy pod koniec sierpnia (Charles David JR przekazany USCG, 2013-08-23). 

Co ciekawe, wspomniane porozumienie z 2008 zakłada, przy wykorzystaniu wszystkich opcji, budowę i dostawę 58 patrolowców typu Sentinel. Zakup dodatkowych 28 jednostek wymagałby jednak od stron zawarcia dodatkowej umowy. Według zapowiedzi przedstawicieli USCG, mogłoby do tego dojść w 2015.

Jeżeli USCG wykorzysta wszystkie opcje na Sentinele, całkowita wartość porozumienia z Bollinger Shipyards może wynieść 3, 93 mld USD. Warto zaznaczyć, że wraz z ogłoszonym niedawno zamówieniem, dotychczasowy koszt zakupu omawianych okrętów wzrósł do 1,1 mld USD.

Amerykańskie Sentinele mają zastąpić użytkowane dotychczas patrolowce typu Island. Co ciekawe, także i te okręty zostały zbudowane przez Bollinger Shipyards.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.