Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Saudyjczycy negocjują zakup M-ATV

Wojska lądowe, 30 września 2013

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o negocjacjach między Arabią Saudyjską a amerykańską Oshkosh Defense w sprawie zakupu przez Rijad nieokreślonej liczby wozów patrolowych klasy MRAP.

Na chęć zakupu przez Saudyjczyków M-ATV, wbrew wcześniejszym doniesieniom medialnym, wpływ mogą mieć pozytywne doświadczenia sąsiednich ZEA z ich eksploatacji, a także przewidywane oszczędności z tytułu ujednolicenia łańcucha dostaw części zamiennych dla Abu Zabi i Rijadu / Zdjęcie: US Army

Informacje o toczących się negocjacjach pojawiły się w ostatnich tygodniach. Według wcześniejszych przekazów medialnych, Saudyjczycy mieli wyrażać zainteresowanie zakupem nieokreślonej liczby amerykańskich wozów klasy MRAP. Odmiennie jednak niż władze sąsiednich Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Ostatnie M-ATV przekazane ZEA, 2013-09-25, M-ATV dla ZEA, 2012-07-25), rząd w Rijadzie miały interesować pojazdy lżejsze niż patrolowe M-ATV (MRAP-All Terrain Vehicle).

Nieco więcej światła na całą sprawę rzucają jednak niedawne wypowiedzi przedstawicieli Oshkosh Defense. Co zaskakujące, według nich przedmiotem negocjacji mają być właśnie wspomniane M-ATV. Liczba zakupionych ewentualnie wozów nie została dotąd przez strony ustalona, jednak może wynieść około tysiąca.

Według Oshkosh termin zawarcia ostatecznego porozumienia z Saudyjczykami jest trudny do przewidzenia. Głównie ze względu na fakt, iż prowadzone negocjacje są na razie w początkowej fazie. Sam fakt rozmów jest jednak bardzo dobrą wiadomością dla Amerykanów. Potencjalne zlecenie od Rijadu może zostać zdobyte w chwili, gdy drastycznie spada popyt na M-ATV ze strony amerykańskich sił zbrojnych, które dotąd były ich głównym nabywcą.

Do tej pory USA zakupiły od Oshkosh około 8700 M-ATV, głównie na potrzeby działań w Afganistanie (M-ATV w Afganistanie, 2009-10-01, Finalne zamówienie na M-ATV?, 2009-10-13, Jeden M-ATV za 1,4 mln USD, 2009-11-05). Po zakończeniu w 2014 misji ISAF, Waszyngton ma zachować w magazynach 5600 pojazdów omawianego typu. Pozostałe zostaną najprawdopodobniej odsprzedane podmiotom trzecim. Niektóre z wozów, po zdemontowaniu części wyposażenia pokładowego, mają też trafić na rynek cywilny. Warto przypomnieć, że na podobne rozwiązanie Amerykanie zdecydowali się w przypadku wycofywanych ze służby samochodów rodziny Humvee.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.