Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Islamiści atakują bazę wojsk lotniczych

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 03 grudnia 2013

Bojówki Boko Haram zaatakowały minionej nocy bazę nigeryjskich wojsk lotniczych na północnym wschodzie kraju. Do tej pory odnotowano kilkadziesiąt ofiar zarówno po stronie rządowej, jak i wśród napastników.

W wyniku nocnego ataku na bazę nigeryjskich wojsk lotniczych w pobliżu Maiduguri, wojska rządowe straciły co najmniej 20 ludzi, a także 2 śmigłowce. W mieście wprowadzono godzinę policyjną. Wojsko i policja przeszukują ulice w poszukiwaniu islamistów, którym udało się zbiec po nieudanym ataku / Zdjęcie: Nigerian Tribune

Do ataku doszło o 2:30 w nocy czasu miejscowego. Kilkuset bojowników islamistycznej organizacji Boko Haram zaatakowało z kilku stron bazę wojsk lotniczych Nigerii (NAF), położoną na przedmieściach Maiduguri na północnym wschodzie kraju.

W ataku na bazę NAF użyto broni maszynowej, ręcznych granatników ppanc, samochodów wypełnionych materiałem wybuchowym, a nawet skradzionego wojskom lądowym pojazdu opancerzonego. W wyniku trwających kilka godzin walk, islamistom udało się zniszczyć główny budynek bazy, a także jeden z posterunków kontrolnych. Obrońcom udało się jednak odeprzeć atak na znajdujące się w hangarach statki powietrzne, a także magazyny z paliwem.

W wyniku ataku śmierć poniosło ponad 20 żołnierzy oraz pracowników wojska. Mniej więcej podobne straty odnieść mieli bojówkarze Boko Haram. Strona rządowa utraciła też w walce dwa śmigłowce i trzy wycofane już z użytku i przedstawiające małą wartość bojową samoloty.

Warto zaznaczyć, że nie był to pierwszy tego typu atak Boko Haram na nigeryjskie bazy wojskowe. W przeszłości dochodziło już do podobnych incydentów. Jak wskazuje część komentatorów, rzadko kiedy islamiści podejmowali się jednak tak skoordynowanych i zmasowanych działań.

Poniesione przez wojska rządowe straty są wbrew pozorom stosunkowo małe. Dla przypomnienia, w podobnych atakach przeprowadzanych przez inne organizacje islamistyczne powiązane z al-Kaidą, straty obrońców bywały znacznie większe.

Przykładem jest chociażby atak na największą brytyjską bazę w Afganistanie, Camp Bastion, do którego doszło we wrześniu 2012. W jego wyniku talibowie zniszczyli 6 samolotów AV-8B Harrier, a 2 kolejne uszkodzili (Atak na Camp Bastion, 2012-09-15, Talibowie zniszczyli 6 Harrierów USMC, 2012-09-16). Z kolei wiosną 2011 ekstremiści zaatakowali bazę marynarki wojennej Pakistanu Mehran koło Karaczi, zabijając 10 wojskowych i niszcząc 2 samoloty patrolowe P-3C Orion (Atak na bazę Mehran , 2011-05-23).

Boko Haram od kilku już lat stwarza duże zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Nigerii. Walczące z ekstremistami wojska rządowe są regularnie dozbrajane przez rząd w Abudży, tak aby sprostać przybierającemu na sile zagrożeniu (Wzmocnienie lotnictwa wojskowego Nigerii, 2013-09-16, Nigeria kupuje samoloty dla VIP, śmigłowce i kuter , 2009-11-26).

Na nigeryjskich zbrojeniach zaczynają zarabiać również polskie przedsiębiorstwa. We wrześniu Lubawa poinformowała o dostarczeniu do Nigerii pierwszego kompletnego obozu polowego dla miejscowej policji (DSEI 2013: Afrykańskie zlecenie Lubawy, 2013-09-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.