Na wtorkowym posiedzeniu rządu podjęto decyzję o wniesieniu udziałów 12 spółek należących do Skarbu Państwa do nowo powołanej spółki, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).
Wtorkowa decyzja Rady Ministrów dotyczy 12 spółek należących do Skarbu Państwa, w tym 11 Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych (WPRP) oraz Huty Stalowa Wola (HSW). W zamian Skarb Państwa obejmie pakiet akcji w podwyższonym kapitale PGZ.
Decyzja Rady Ministrów przyspieszy zapowiadaną konsolidację polskiego przemysłu obronnego. Przypomnijmy, że zgodnie z planami rządu (Koniec PHO, 2013-09-16), w skład PGZ ma wejść około 30 spółek, w tym m.in. podległe MON: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 w Warszawie, Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 w Zegrzu, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich i Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni, a także wspomniana HSW.
Dodatkowo, PGZ utworzą też spółki wchodzące obecnie w skład Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) (dawna Grupa Bumar) i obronne podległe Ministerstwu Skarbu Państwa.
W grudniu 2013 marszałek Sejmu Ewa Kopacz wraz z ministrami obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, skarbu Włodzimierzem Karpińskim i wiceministrem administracji i cyfryzacji Stanisławem Huskowskim poinformowali o lokalizacji siedziby PGZ. Nowo powstająca spółka będzie mieściła się w Radomiu (Radom siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, 2013-12-11).