Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Następny krok w stronę PGZ

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 stycznia 2014

Na wtorkowym posiedzeniu rządu podjęto decyzję o wniesieniu udziałów 12 spółek należących do Skarbu Państwa do nowo powołanej spółki, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).

Decyzja o utworzeniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest wynikiem opracowanego przez resorty Obrony Narodowej i Skarbu Państwa projektu programu konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. Nowy podmiot ma być partnerem do zapowiadanych przez rząd inwestycji i zakupów dla Sił Zbrojnych. Pozwoli też na zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora zbrojeniowego na rynkach zagranicznych / Zdjęcie: MON

Wtorkowa decyzja Rady Ministrów dotyczy 12 spółek należących do Skarbu Państwa, w tym 11 Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych (WPRP) oraz Huty Stalowa Wola (HSW). W zamian Skarb Państwa obejmie pakiet akcji w podwyższonym kapitale PGZ.

Decyzja Rady Ministrów przyspieszy zapowiadaną konsolidację polskiego przemysłu obronnego. Przypomnijmy, że zgodnie z planami rządu (Koniec PHO, 2013-09-16), w skład PGZ ma wejść około 30 spółek, w tym m.in. podległe MON: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 w Warszawie, Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 w Zegrzu, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich i Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni, a także wspomniana HSW.

Dodatkowo, PGZ utworzą też spółki wchodzące obecnie w skład Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) (dawna Grupa Bumar) i obronne podległe Ministerstwu Skarbu Państwa.

W grudniu 2013 marszałek Sejmu Ewa Kopacz wraz z ministrami obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, skarbu Włodzimierzem Karpińskim i wiceministrem administracji i cyfryzacji Stanisławem Huskowskim poinformowali o lokalizacji siedziby PGZ. Nowo powstająca spółka będzie mieściła się w Radomiu (Radom siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, 2013-12-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra