Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Radom siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 grudnia 2013

Wczoraj przesądzono, że siedzibą nowo powołanej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa będzie Radom. Według ministra obrony Tomasza Siemoniaka to odbudowa tradycji przedwojennego COP.

O lokalizacji siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu zadecydowały m.in. dostęp do lotniska oraz potencjalnego zaplecza naukowo-technicznego w postaci politechniki, jak też inwestycje w przemysł zbrojeniowy, czego przykładem jest budowa nowej Fabryki Broni / Zdjęcie: Fabryka Broni

10 grudnia marszałek Sejmu Ewa Kopacz wraz z ministrami obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, skarbu Włodzimierzem Karpińskim i wiceministrem administracji i cyfryzacji Stanisławem Huskowskim uczestniczyli w otwarciu części kompleksu Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

To podczas tej uroczystości Ewa Kopacz, po wręczeniu prezydentowi Radomia Andrzejowi Kosztowniakowi dokumentów rejestrowych spółki Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), powiedziała, że rejestracja została dokonana 5 grudnia 2013, a jej siedziba będzie mieściła się na ulicy Kozienickiej. To około 10 km od miejsca, gdzie powstaje nowa Fabryka Broni.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że była pomysłodawczynią takiej lokalizacji. Dodała, że wyścig miast walczących o siedzibę PGZ był duży, a Radom zasłużył na wybór ze względu na swoje tradycje zbrojeniowe.

Prezesem PGZ ma zostać Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), a pomagał mu będzie obecny prezes Radmoru Andrzej Synowiecki.

Powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapowiedział 16 września 2013 premier Donald Tusk (Koniec PHO, 2013-09-16). Według rządowego programu do nowej Grupy wejdzie 11 spółek akcyjnych podległych MON (Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 w Warszawie, Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 w Zegrzu, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich i Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni), Huta Stalowa Wola, spółki wchodzące obecnie w skład Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) i obronne podległe Ministerstwu Skarbu Państwa.

Minister Siemoniak stwierdził, że w ten sposób stworzony zostanie jeden silny podmiot, który będzie partnerem do zapowiadanych przez rząd inwestycji i zakupów dla Sił Zbrojnych (130 mld zł na modernizację, 2012-12-12). Minister podkreślał, że rząd chce jak najwięcej z tej kwoty wydać w polskim przemyśle i w polskiej nauce.

Obecny na uroczystości minister skarbu Karpiński powiedział, że liczy na dołączenie nowej spółki do grona polskich championów rozpoznawanych w świecie, takich jak Orlen, PZU czy Azoty.  Dodał, iż polski przemysł obronny jest ostatnim tak mocno rozproszonym sektorem polskiej gospodarki.

Minister Tomasz Siemoniak napisał dziś, na często wykorzystywanym przez siebie mikroblogu, że lokalizując siedzibę spółki w Radomiu, odbudowujemy przedwojenne tradycje Centralnego Okręgu Przemysłowego. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że jest to decyzja przemyślana, a nie bazująca na tym, że Ewa Kopacz ma mandat polityczny właśnie z Radomia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra