Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Łotwa kupi brytyjskie czołgi rozpoznawcze

Wojska lądowe, 28 lutego 2014

Ministrowie obrony Łotwy i Wielkiej Brytanii zawarli porozumienie wstępne (Letter of Intent) w sprawie zakupu 120 używanych brytyjskich czołgów rozpoznawczych.

Zakup wyposażonych w 30-mm armatę L21A1 Rarden, sprzężoną z 7,62-mm karabinem maszynowym L37A1 GPMG (licencyjny FN MAG 58), czołgów rozpoznawczych FV107 Scimitar, wpisuje się w program modernizacji wyposażenia wojsk lądowych Łotwy, którego wartość szacowana jest na 168,4 mln LVL (1 mld zł), zakładający również wprowadzenie do służby transporterów opancerzonych / Zdjęcie: US Army

Porozumienie zostało zawarte podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli. Raimonds Vējonis i Philip Hammond porozumieli się w sprawie zakupu przez Łotwę 120 używanych brytyjskich czołgów rozpoznawczych. Choć strony nie doprecyzowały, o który model pojazdu chodzi, podmiotem zapowiadanej transakcji będą najprawdopodobniej wiekowe FV107 Scimitar, użytkowane przez Brytyjczyków od początku lat 1970. (500 mln GBP na ASCOD, 2010-07-04, Walka o następcę Scimitarów, 2009-07-10).

Wartość zapowiadanej transakcji ma wynieść 70 mln EUR (291 mln zł), z czego 12,2 mln EUR (51 mln zł) zostanie wydane w 2015, a kolejne 16,2 mln EUR (67,7 mln zł) w 2016. Terminarz dostaw czołgów nie został podany, ale można zakładać, że zasilą Sauszemes spēki (wojska lądowe Łotwy) do końca bieżącej dekady.

Ostateczne porozumienie w sprawie zakupu FV107 Scimitar zostanie zawarte w maju br. Wybór brytyjskich pojazdów ułatwiła szczegółowa analiza rynku, koszty której wpisują się w 1,7 mln LVL (10,6 mln zł), przeznaczone dotychczas na sfinansowanie całego przedsięwzięcia.

Omawiane porozumienie nie jest pierwszym przypadkiem zakupu przez państwa bałtyckie uzbrojenia użytkowanego w przeszłości przez brytyjskie siły zbrojne. W zeszłym roku Litwini rozpoczęli eksploatację 2 niszczycieli min, Skalvis (M53) i Kuršis (M54), wchodzących wcześniej w skład Royal Navy (Litwa przyjęła do służby niszczyciele min, 2013-07-16, Nowe okręty Litwy, 2011-05-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.