Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Elbit uszczelni amerykańską granicę

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 04 marca 2014

Izraelski Elbit Systems wygrał przetarg na dostawę zestawów obserwacyjnych, które posłużą do uszczelnienia południowej granicy Arizony.

Elbit Systems of America dostarczy DHS nieokreśloną liczbę zestawów radiolokacyjnych oraz optoelektronicznych urządzeń obserwacji, pozwalających na monitorowanie w czasie zbliżonym do rzeczywistego aktywności ludzkiej w pobliżu południowej granicy Arizony. Dzięki współpracy obserwatorów z jednostkami straży granicznej, walka z nielegalną imigracją z państw latynoamerykańskich oraz przemytem narkotyków ma być efektywniejsza / Zdjęcie: Politics Daily

W ramach programu Integrated Fixed Tower Project (IFT), koordynowanego przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS), Elbit został zobowiązany do dostarczenia urządzeń radiolokacyjnych i optoelektronicznych, pozwalających na dokładne monitorowanie południowej granicy Arizony, stanu borykającego się ze zjawiskiem imigracji z państw Ameryki Łacińskiej.

Wartość zlecenia wynosi 145 mln USD (440,9 mln zł). Przez najbliższy rok lokalna filia izraelskiego przedsiębiorstwa, zlokalizowane w Forth Worth w Teksasie Elbit Systems of America, dostarczy DHS montowane na specjalnych masztach, tak mobilnych jak i stałych, zestawy urządzeń obserwacji i analizy otoczenia wraz ze stacjami kontroli oraz środkami łączności.

DHS zaznacza, że w razie pozytywnych doświadczeń z pierwszego roku współpracy z izraelskim producentem, zostanie ona przedłużona na kolejne lata, a wartość świadczonych przez Izraelczyków usług wyraźnie wzrośnie. Wstępne szacunki wskazują, że być może nawet do 1 mld USD (3 mld zł).

IFT został uruchomiony na zgliszczach zamrożonego na początku 2011 ambitnego programu zmierzającego do budowy zautomatyzowanego systemu ochrony granic, Secure Border Initiative Network (SBInet). Podobnie jak w przypadku IFT, również i ten w pierwszej kolejności zakładał rozstawienie wzdłuż granicy Arizony zestawów obserwacyjnych, pozwalających na wykrycie imigrantów i przemytników. Niedoskonałość rozwijanego przez Boeinga systemu, niemożność jego terminowych napraw, a także brak należytej kontroli ze strony władz federalnych, doprowadziły ostatecznie do jego skreślenia (SBInet zamrożony, 2010-03-19). Rozwój SBInet kosztował około 1 mld USD (3 mld zł).

Warto zaznaczyć, że w walce o zlecenie ze strony DHS, izraelskie przedsiębiorstwo pokonało silną konkurencję w postaci lokalnych: Lockheed Martina, General Dynamics, czy Raytheona. O zwycięstwie Izraelczyków zadecydowało zdecydowanie większe doświadczenie w produkcji systemów obserwacji granic. Elbit od lat doposaża bowiem jednostki wojsk lądowych i straży granicznej Izraela w zestawy radiolokacyjne oraz optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne, tak bardzo potrzebne ze względu na trudne położenie geopolityczne tego państwa (Izrael chce się odgrodzić od Syrii, 2013-01-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.