Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Dome przy granicy z Egiptem

Strategia i polityka, 20 sierpnia 2012

Siły Obrony Izraela rozmieściły w Eliacie, pobliżu południowej granicy z Egiptem, baterię przeciwlotniczą/przeciw pociskom artyleryjskim Iron Dome.

System Iron Dome przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony obiektów przed atakami z użyciem 122-mm niekierowanych pocisków rakietowych, 120-mm pocisków moździerzowych i 152/155-mm pocisków artyleryjskich. Iron Dome może być także wykorzystany do zwalczania statków powietrznych (w tym śmigłowców i bsl). Jego opracowanie zostało zainicjowane w styczniu 2008 na zlecenie ministerstwa obrony Izraela / Zdjęcie: ynetnews.com

To już drugie w dość krótkim czasie rozmieszczenie baterii Iron Dome w tym turystycznym i bardzo ważnym gospodarczo izraelskim mieście. Pierwsze miało miejsce w lipcu w ramach testowania systemu w rejonach szczególnie narażonych na wrogie działania Hamasu. Tymczasem kilka dni temu w pobliżu Eliatu znaleziono fragmenty dwóch rakiet. Izraelskie służby wywiadowcze wskazują, że rakiety wystrzelono z terytorium Egiptu.

Eliat jest bardzo ważnym dla izraelskiej gospodarki miastem, ze względu na odwiedzających go rokrocznie milionów turystów. Jest najbardziej na południe wysuniętym miastem kraju, granicząc z egipską wsią Taba i jordańskim miastem portowym Akaba.

System przechwytywania rakiet Iron Dom powstał i jest wdrażany z środków USA (Dolary na Iron Dome, 2010-12-10). W tym roku Kongres USA zatwierdził do przyszłorocznego budżetu dodatkowe 948 mln USD na rozbudowę izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, w tym zakup kolejnych baterii Iron Dome (Rekordowa dotacja USA dla Izraela, 2012-05-08). System został wdrożony do służby w 2011 i od razu przeszedł test skuteczności, niszcząc wystrzelony w kierunku Izraela pocisk rakietowy. Według Jerusalem Post z 30 grudnia 2011, Iron Dome udało się uzyskać 75-95 % skuteczności w przechwytywaniu celów wystrzeliwanych przez Hamas. Np. w kwietniu 2011 system przechwycił i zniszczył 8 z 10 rakiet, w sierpniu 22 z 28.

Siły Obrony Izraela dysponują obecnie 4. bateriami. Trwają prace nad wdrożeniem kolejnych dwóch. Do tej pory system wdrażany był operacyjnie na południu Izraela by chronić obywateli przed palestyńskim ostrzałem ze Strefy Gazy. Od czasu obalenia prezydenta Egiptu, Hosni Mubaraka, w zeszłym roku, napięcie w tym rejonie stale rośnie. Bateria Iron Dome w Eliacie ma zapobiec transgranicznym atakom z półwyspu Synaj.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.