Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iron Dome przy granicy z Egiptem

Strategia i polityka, 20 sierpnia 2012

Siły Obrony Izraela rozmieściły w Eliacie, pobliżu południowej granicy z Egiptem, baterię przeciwlotniczą/przeciw pociskom artyleryjskim Iron Dome.

System Iron Dome przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony obiektów przed atakami z użyciem 122-mm niekierowanych pocisków rakietowych, 120-mm pocisków moździerzowych i 152/155-mm pocisków artyleryjskich. Iron Dome może być także wykorzystany do zwalczania statków powietrznych (w tym śmigłowców i bsl). Jego opracowanie zostało zainicjowane w styczniu 2008 na zlecenie ministerstwa obrony Izraela / Zdjęcie: ynetnews.com

To już drugie w dość krótkim czasie rozmieszczenie baterii Iron Dome w tym turystycznym i bardzo ważnym gospodarczo izraelskim mieście. Pierwsze miało miejsce w lipcu w ramach testowania systemu w rejonach szczególnie narażonych na wrogie działania Hamasu. Tymczasem kilka dni temu w pobliżu Eliatu znaleziono fragmenty dwóch rakiet. Izraelskie służby wywiadowcze wskazują, że rakiety wystrzelono z terytorium Egiptu.

Eliat jest bardzo ważnym dla izraelskiej gospodarki miastem, ze względu na odwiedzających go rokrocznie milionów turystów. Jest najbardziej na południe wysuniętym miastem kraju, granicząc z egipską wsią Taba i jordańskim miastem portowym Akaba.

System przechwytywania rakiet Iron Dom powstał i jest wdrażany z środków USA (Dolary na Iron Dome, 2010-12-10). W tym roku Kongres USA zatwierdził do przyszłorocznego budżetu dodatkowe 948 mln USD na rozbudowę izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, w tym zakup kolejnych baterii Iron Dome (Rekordowa dotacja USA dla Izraela, 2012-05-08). System został wdrożony do służby w 2011 i od razu przeszedł test skuteczności, niszcząc wystrzelony w kierunku Izraela pocisk rakietowy. Według Jerusalem Post z 30 grudnia 2011, Iron Dome udało się uzyskać 75-95 % skuteczności w przechwytywaniu celów wystrzeliwanych przez Hamas. Np. w kwietniu 2011 system przechwycił i zniszczył 8 z 10 rakiet, w sierpniu 22 z 28.

Siły Obrony Izraela dysponują obecnie 4. bateriami. Trwają prace nad wdrożeniem kolejnych dwóch. Do tej pory system wdrażany był operacyjnie na południu Izraela by chronić obywateli przed palestyńskim ostrzałem ze Strefy Gazy. Od czasu obalenia prezydenta Egiptu, Hosni Mubaraka, w zeszłym roku, napięcie w tym rejonie stale rośnie. Bateria Iron Dome w Eliacie ma zapobiec transgranicznym atakom z półwyspu Synaj.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.