Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Iraku ciągle niespokojnie

Strategia i polityka, 07 marca 2014

Luty okazał się kolejnym krwawym miesiącem w Iraku. W wyniku działań sił ekstremistycznych śmierć poniosło ponad 700 osób, w tym 564 cywilów i 139 członków sił bezpieczeństwa.

Zdjęcie: US Army

Według danych opublikowanych przez ONZ, w wyniku działań ekstremistów, w lutym śmierć poniosło 703 Irakijczyków. Obrażenia ciała odniosło aż 1381 osób, w większości cywilów. Najwięcej ofiar odnotowano w Bagdadzie, gdzie życie straciło 239 osób. Co ciekawe, miniony miesiąc przyniósł nieznacznie mniej ofiar niż styczeń (733), ale okazał się za to zdecydowanie bardziej krwawy niż przed rokiem, kiedy w przypadku samych tylko cywilów liczba ofiar wyniosła 418. Dalsze 704 osoby odniosły rany.

Trzeba podkreślić, że podane zestawienie jest niepełne. Przedstawiciele ONZ nie byli bowiem w staniem zliczyć liczby ofiar walk toczonych na terenie prowincji al-Anbar, destabilizowanej starciami sił bezpieczeństwa i lokalnych plemion z ekstremistami muzułmańskimi spod znaku organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS) (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Według irackich danych, w lutym w al-Anbar zginęło 298 cywilów.

Opublikowane przez ONZ zestawienie pokazuje, że mimo upływu czasu i wysiłków podejmowanych przez władze w Bagdadzie (Krytyka Iraku za zakup irańskiego uzbrojenia, 2014-02-25, Zgoda Senatu USA na AH-64 dla Iraku, 2014-01-28), chaos, jaki ogarnął kraj w wyniku zbrojnych działań ekstremistów, nie zmalał, a destabilizacja Iraku wciąż postępuje (Krwawy rok w Iraku, 2014-01-02).

Rosnąca iracka ekstrema to duży problem władz w Bagdadzie. Pokazuje bowiem, że mimo inwestycji w rozbudowę i modernizację sił zbrojnych oraz pokrewnych im służb policyjnych, nie one są w stanie ustabilizować sytuacji wewnętrznej w państwie. Na niekorzyść Irakijczyków działa także wojna domowa w sąsiedniej Syrii, która rozlewa się w ostatnich miesiącach na terytorium Iraku.

Z pewnością nie pomagają im też opory USA przed jakimkolwiek większym zaangażowaniem wojskowym w Iraku, wykraczającym poza deklaracje przyspieszenia dostaw uzbrojenia i wyposażenia oraz gotowość udzielenia wsparcia szkoleniowego (USA będą szkolić Irakijczyków w Jordanii, 2014-01-20, USA nie wrócą do Iraku, 2014-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.