Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hermesy 900 dla Szwajcarii

Lotnictwo wojskowe, 06 czerwca 2014

Siły zbrojne Szwajcarii zdecydowały się na zakup bezzałogowych statków latających Hermes 900, oferowanych przez Elbit Systems.

Szwajcaria ma szansę stać się pierwszym europejskim nabywcą i użytkownikiem bezzałogowych statków latających Hermes 900. Dotychczas izraelskie bsl znajdowały zastosowanie w rodzimych siłach zbrojnych oraz państwach Ameryki Południowej i Meksyku / Zdjęcie: Elbit Systems

Wybór Hermesów 900 został dokonany po intensywnym programie prób i oceny bezzałogowca. Warto zaznaczyć, że w ostatnim etapie przetargu, produkt Elbitu rywalizował z bsl Super Heron Israel Aerospace Industries (IAI) (Izrael ujawnił bsl Super Heron HF, 2014-02-13).

W najbliższym czasie o ewentualnym zakupie Hermesów 900 zadecyduje szwajcarska legislatywa. Przedsięwzięcie najprawdopodobniej zostanie sfinansowane, przynajmniej częściowo, ze środków budżetowych resortu obrony na nowy rok fiskalny. Zakup i wdrożenie do służby izraelskich bsl powinno kosztować Szwajcarów 200 mln CHF (677 mln zł).

Zwycięstwo Elbitu w szwajcarskim przetargu jest tym większym sukcesem, że Hermesy 900 zastąpią używane od 2001 bsl RUAG ADS 95 Ranger, opracowane przez rodzime RUAG Aviation, przy współpracy z…IAI / Zdjęcie: MO Szwajcarii

Informacja o wyborze Hermesów 900 pojawia się niedługo po tym, gdy szwajcarskie społeczeństwo w oficjalnym referendum odrzuciło pomysł zakupu szwedzkich samolotów wielozadaniowych Gripen E (Gripen nie dla Szwajcarii, 2014-05-19). Z tego względu część komentatorów obawia się, że również ewentualny zakup izraelskich bsl może zostać poddany pod głosowanie w referendum i ostatecznie odrzucony.

Wszystko przez wysoce negatywną ocenę szwajcarskiej opinii publicznej użycia uzbrojonych bezzałogowców w wojnie asymetrycznej. Starając się uniknąć krytyki, władze Szwajcarii zapewniają, że nabywane przez nie bsl nie będą wyposażone w żadne typy uzbrojenia, a jedynie w optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra