Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Colt CK901 dla Jemenu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 czerwca 2014

W Paryżu Colt Defense pokazał karabinek CK901 dostosowany do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39 i zasilany z magazynków od AK.

Karabinek Colt CK901 do amunicji 7,62 mm x 39, którego premiera miała miejsce na targach Eurosatory. Broń, wywodząca się z rodziny Colt CM901 zasilana jest z magazynków od AK

Na Eurosatory miała miejsce premiera nowego amerykańskiego karabinka automatycznego Colt Defense. Nowością jest stworzenie konstrukcji do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39, zasilanej z magazynków standardu AK.

Opracowanie broni, do której można podpinać wszelkiego typu magazynki AK – od stalowych po polimerowe nie było łatwym zadaniem. Jednak według przedstawicieli producenta, w ramach długotrwałych testów, udało się tak dobrać wymiary gniazda, że do CK901 można stosować wszystkie obecne na rynku magazynki. Broń pokazywana była w Paryżu z 30-nabojowym magazynkiem U.S. Palm z tworzywa sztucznego.

CK901 ma monolityczną komorę zamkową i zdublowane przełączniki rodzaju ognia, dostosowane do strzelców prawo- i leworęcznych. Pierwszym odbiorcą konstrukcji jest Gwardia Republikańska Jemenu / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Przedstawiciele Colt Defense twierdzą, że konstrukcja jest przeznaczona dla państw-użytkowników karabinków AK lub klonów, które dysponują dużymi zapasami amunicji 7,62 mm x 39, nadal ją produkują, albo z różnych powodów nie chcą przejść na standard NATO.

Pierwszym zagranicznym odbiorcą nowego CK901 jest Jemen (Ekspansja Colta w Afryce, 2013-08-11). Karabinki tego typu trafiły do żołnierzy Gwardii Republikańskiego tego państwa. Dlatego wystawiany na Eurosatory model miał numer seryjny zaczynający się od liter YEN.

CK901 wywodzi się z rodziny Colt Modular 901 (CM901), w skład której wchodzi wielokalibrowy system broni do amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 51 (AUSA – Premiera CM901 , 2010-10-26). W przeciwieństwie do CM901 jest to jednak samodzielny karabinek, pozbawiony możliwości dostosowania do innego naboju. Broń oferowana jest z 406 i 330-mm lufami. Masa tej pierwszej wynosi ok. 4,5 kg.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra