Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Myśliwce Suchoja w Iraku

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 czerwca 2014

W irackich bazach lotniczych wylądowało dziś 10 myśliwców Suchoja. Zakupione w nadzwyczajnym trybie samoloty mają wspomóc armię w walkach z rebeliantami.

Su-30K jeszcze w barwach indyjskich wojsk lotniczych. Indie zastąpiły myśliwce tego typu nowocześniejszymi Su-30MKI

Władze Iraku poinformowały, że dziś w bazach lotniczych tego kraju wylądowało 10 myśliwców produkcji rosyjskiego Suchoja. To kupione w trybie nadzwyczajnym używane samoloty, które mają wspomóc wojska walczące na północy z rebeliantami. Mają rozpocząć operacje w ciągu kilku najbliższych dni. Według rządu ma to zasadniczo zmienić sytuację słabo dotąd wspieranych z powietrza żołnierzy irackich.

Informację o przylocie rosyjskich myśliwców ujawnił członek komitetu bezpieczeństwa i obrony irackiego parlamentu, Abbas al-Bayati. Zakupionymi samolotami mają latać piloci iraccy z czasów przed amerykańską agresją. Znają oni rosyjskie maszyny (Irak dysponował m.in. bombowcami frontowymi Su-24 i myśliwskimi MiG-23) i już przeszli dodatkowe przeszkolenie. Nie można jednak wykluczyć innego rozwiązania i zatrudnienia przez rząd Iraku najemników (instruktorów).

Na ubiegłorocznym zdjęciu satelitarnym zakładów nr 558 w Baranowiczach można było zobaczyć 18 poindyjskich Su-30K i 3 Su-22 / Zdjęcie: Digital Globe

Wcześniej premier Iraku, Nouri al-Maliki poinformował, że jego kraj kupił 6 używanych myśliwców Suchoja. Według źródeł rosyjskich chodzi o Su-30K zwróconych – zgodnie z umową – w 2003 przez Indie (12 innych kupiła Angola, negocjacje prowadzono też z Wietnamem). Ich remontem miały zająć się zakłady lotnicze nr 558 w Baranowiczach na Białorusi. Samoloty mają po ponad 25 lat.

Źródła irackie informują nieoficjalnie, że dostarczone samoloty to dopiero pierwsza partia. Kolejna ma trafić do Iraku  w najbliższym czasie. Część z nich mogą stanowić myśliwce wycofane niedawno z jednostek białoruskich (Białoruś zakończyła eksploatację Su-27, 2013-08-28). Irackie media piszą o kontrakcie na łącznie nawet 88 maszyn – różnych wersji Su-27 i pochodnych oraz MiG-29. Jednym z powodów ich zakupu jest opóźnianie się dostaw amerykańskich myśliwców F-16 (Pierwszy F-16IQ przekazany, 2014-06-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra