Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irak kupił F-16?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 27 września 2011

Według doniesień agencyjnych, powołujących się na Ali Mussawiego, doradcę premiera Iraku, kraj ten podpisał z USA umowę o zakupie 18 myśliwców F-16. Na razie brak oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

F-16 będą jedynymi myśliwcami Iraku. Próby odzyskania posiadanych wcześniej MiG-ów - m.in. z Serbii, która przyjęła przed 1990 maszyny do remontu - czy zakup używanych samolotów z innych krajów, zostały skutecznie storpedowane przez Amerykanów / Zdjęcie: USAF

Doradca premiera Nuri Al-Malikiego powiedział, że Irak podpisał już porozumienie. Dotyczy ono zakupu 18 maszyn, przewidywana jest jednak w przyszłości kolejna, podobna transakcja. Dodał, że jego kraj wpłacił już zaliczkę. Nie ujawnił żadnych innych szczegółów.

Według Wall Street Journal, powołujących się na informatorów w Waszyngtonie, władze w Bagdadzie przelały na ten cel 1,5 mld USD.

Doniesienia te korespondują z wcześniejszymi wypowiedziami oficerów USAF, którzy mówili, że toczone negocjacje dotyczą w pierwszym rzędzie zakupu 18 samolotów mimo, że Bagdad zainteresowany jest docelowo pozyskaniem 36 myśliwców (zobacz również: Irak chce 36 F-16).

Irak podpisał już wcześniej wstępne porozumienie o zakupie 18 F-16IQ (czyli C/D Block 52) i wpłacił 900 mln USD zaliczki. Władze w Bagdadzie wycofały się jednak z transakcji w lutym bieżącego roku, zarówno z powodu problemów budżetowych, jak i wyjątkowo wysokiej wartości umowy, co mogło wywołać niepokoje społeczne (zobacz: 18 F-16IQ za 4,2 mld USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.