Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak kupił F-16?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 27 września 2011

Według doniesień agencyjnych, powołujących się na Ali Mussawiego, doradcę premiera Iraku, kraj ten podpisał z USA umowę o zakupie 18 myśliwców F-16. Na razie brak oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

F-16 będą jedynymi myśliwcami Iraku. Próby odzyskania posiadanych wcześniej MiG-ów - m.in. z Serbii, która przyjęła przed 1990 maszyny do remontu - czy zakup używanych samolotów z innych krajów, zostały skutecznie storpedowane przez Amerykanów / Zdjęcie: USAF

Doradca premiera Nuri Al-Malikiego powiedział, że Irak podpisał już porozumienie. Dotyczy ono zakupu 18 maszyn, przewidywana jest jednak w przyszłości kolejna, podobna transakcja. Dodał, że jego kraj wpłacił już zaliczkę. Nie ujawnił żadnych innych szczegółów.

Według Wall Street Journal, powołujących się na informatorów w Waszyngtonie, władze w Bagdadzie przelały na ten cel 1,5 mld USD.

Doniesienia te korespondują z wcześniejszymi wypowiedziami oficerów USAF, którzy mówili, że toczone negocjacje dotyczą w pierwszym rzędzie zakupu 18 samolotów mimo, że Bagdad zainteresowany jest docelowo pozyskaniem 36 myśliwców (zobacz również: Irak chce 36 F-16).

Irak podpisał już wcześniej wstępne porozumienie o zakupie 18 F-16IQ (czyli C/D Block 52) i wpłacił 900 mln USD zaliczki. Władze w Bagdadzie wycofały się jednak z transakcji w lutym bieżącego roku, zarówno z powodu problemów budżetowych, jak i wyjątkowo wysokiej wartości umowy, co mogło wywołać niepokoje społeczne (zobacz: 18 F-16IQ za 4,2 mld USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.