Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test zmodernizowanej antyrakiety Arrow 2

Wojska lądowe, 10 września 2014

Izrael przeprowadził test zmodernizowanej antyrakiety Arrow 2. Jego wynik nie jest jednoznaczny.

Zdjęcie: MO FR

Israel Missile Defense Organization (IMDO), przy współpracy z amerykańską MDA, przeprowadziła wczoraj test zmodernizowanej antyrakiety Arrow 2 (Hetz-2). Miała ona zniszczyć cel w postaci rakiety Rafael Silver Sparrow (następca Black Sparrow i Blue Sparrow) wystrzelonej znad Morza Śródziemnego. Antyrakieta została wystrzelona z poligonu w środkowym Izraelu. Nie jest jasne, czy test zakończył się pełnym powodzeniem. Analiza jego wyników ma potrwać kilka dni.

Testowana była zmodernizowana wersja systemu Arrow 2 Block 4.1. Według oficjalnych informacji, cel był śledzony przez antyrakietę do końca misji. Nie podano jednak, czy został skutecznie zniszczony. Specjaliści z IMDO i producenta – dywizji MLM Israel Aerospace Industries (IAI) mają dopiero przeanalizować uzyskane w czasie próby dane.

Jako pierwsi o izraelskim teście poinformowali Rosjanie. Radiolokator systemu ostrzegania o ataku rakietowym Woroneż-DM w Armawirze w Kraju Krasnodarskim (Zamiana rosyjskich radarów, 2009-03-01) zaobserwował wczoraj o 8:31 GMT start rakiety balistycznej z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku Izraela. Według informacji ministerstwa obrony FR, obserwowany lot trwał 40 s, a rakieta spadła ok. 300 km na północ od Tel Awiwu. Dopiero po tej informacji, która wywołała spore zamieszanie, Izrael poinformował oficjalnie o teście Arrowa 2. Z rosyjskich danych wynika, że antyrakieta nie zniszczyła celu.

3 września MO FR skrytykowało izraelsko-amerykańskie testy balistyczne nad Morzem Śródziemnym. Nazwało je igraniem z ogniem, a Bliski Wschód beczką z prochem. Wcześniejsze testy systemu Arrow 2 były realizowane w NAS Point Mugu w USA (Kolejny test Arrow, 2011-02-23).

Silver Sparrow to rakieta-cel imitująca rakiety balistyczne klasy irańskiej Shihab-3 o zasięgu 1500-2000 km. Jest wystrzeliwana z samolotu. Długość ważącej 3 tony rakiety wynosi ponad 8 metrów. Jej pierwszą próbę USA i Izrael przeprowadziły we wrześniu 2013. Lot był śledzony przez naziemne komponenty systemu Arrow (radar Super Green Pine). Także wówczas Rosjanie informowali o zaobserwowaniu testu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.