Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gruzińskie osłony balistyczne dla Europy?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 września 2014

Państwowe przedsiębiorstwo Delta z Gruzji chce wejść na rynek europejski ze swoimi nowymi osłonami balistycznymi.

Hełm aramidowy typu ACH z bocznymi szynami montażowymi oraz z czołowym gniazdem montażowym dla nokto- i termowizorów oraz latarek. Gniazdo i boczne szyny dostarcza amerykański Ops-Core

Od 11 marca 2014 Wojskowe Centrum Naukowo-Techniczne Delta nie podlega już ministerstwu obrony Gruzji, a ministerstwu ekonomii i zrównoważonego rozwoju (Wóz rozpoznawczy dla Gruzji, 2013-09-08; Lazika – gruziński bwp, 2012-02-27; Premiera Didgori 2, 2011-06-04). Wynika to z zmienionej sytuacji politycznej, jak też rozszerzeniem profilu działalności holdingu. Równolegle z produkcją na potrzeby gruzińskiego ministerstwa obrony, Delta realizuje zamówienia na potrzeby policyjne i na rynek cywilny.

Kilka miesięcy temu badania kwalifikacyjne przeszły nowe indywidualne osłony balistyczne produkowane przez państwowe Wojskowe Centrum Naukowo-Techniczne Delta. Po raz pierwszy gruzińskie hełmy i kamizelki balistyczne zostały zaprezentowane na targach SOFEX, które odbyły się w maju w Ammanie, stolicy Jordanii. Kilka dni temu, możliwości ochronne nowych osłon sprawdzili podczas pokazu także przebywający w Gruzji przedstawiciele MON.

Podczas pokazu Ucze Dżodżuaszwili, dyrektor Delty poinformował, że przedsiębiorstwo otrzymało duże zamówienia z Bliskiego Wschodu na partie kamizelek kuloodpornych i hełmów. Produkowane przez holding osłony balistyczne odpowiadają potrzebom sił zbrojnych Gruzji i są zgodne ze standardami NATO.

Hełm aramidowy z wysokim podcięciem, typu TC 2001/3001 wyposażony w osprzęt zewnętrzny Ops-Core

Dyrektor oświadczył, że produktami Delty interesuje się kilka krajów europejskich, w tym państwa bałtyckie. Jednakże do tej pory to zainteresowanie nie zamieniło się w pisemne potwierdzenie. Kierownictwo Centrum zdaje sobie bowiem sprawę, że sprzedaż może nastąpić tylko w przypadku zwycięstwa w publicznym przetargu ogłoszonym przez którekolwiek z tych państw.

Według gruzińskich analiz, kamizelki kuloodporne i hełmy zachowują swoje parametry balistyczne jedynie przez sześć lat. Dlatego w najbliższym czasie spora część z tych osłon będzie musiała zostać wymieniona na nowe zapasy. Gruzińska Delta z niecierpliwością wyczekuje na ogłoszenie przetargów, w których obowiązkowo chce uczestniczyć ze swoimi wyrobami. Celem kierownictwa jest uzyskanie przez Centrum statusu priorytetowego dostawcy indywidualnych osłon balistycznych.

Wygraliśmy przetargi na rynkach Bliskiego Wschodu w walce z bardzo poważnymi konkurentami. Nie ma na świecie produktu wyposażenia ochrony osobistej, które wyprzedziłoby nas w konkurencji. Jesteśmy liderami tak w tanim jak i w drogim segmencie – zapewniał Dżodżuaszwili.

Elementem, który ma przeważyć szalę zwycięstwa w przetargach jest konkurencyjna cena. Jest one wynikiem opracowania własnej technologii wytwarzania, opartej na lokalnej myśli technicznej. Urządzenia do produkcji osłon balistycznych wykonano w Gruzji, jednak duża część surowców nadal pochodzi z importu. Obecnie Centrum stara się zamienić proporcje komponentów sprowadzanych do rodzimych.

Nowe produkty „Delty” pokazywane w trakcie publicznej prezentacji m.in. dla polskich wojskowych. Hełm typu ACH oraz i kamizelka kuloodporna / Zdjęcia: WCNT Delta

Dżodżuaszwili stwierdził, że kamizelki i hełmy produkcji zachodniej są o wiele cięższe w porównaniu z analogicznymi wyrobami przygotowanymi przez Deltę: Nasze produkty są lepszej jakości, lżejsze i tańsze. Wyroby gruzińskie są o 20-25% tańsze w porównaniu z analogicznymi modelami europejskimi. U nas są bardzo konkurencyjne ceny, a to daje nam nadzieję, że wejdziemy na rynek Unii Europejskiej.

Warunkiem koniecznym w osiągnięciu europejskiego sukcesu jest podpisanie przez Gruzję umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Dawałoby to możliwość o wiele tańszego wwozu produktów na rynek europejski. Gruzini oczekują także na uregulowanie przepisów dotyczących warunków produkcji i zakupu wyrobów wojskowych międzynarodowymi umowami.

Nowe gruzińskie hełmy mają masę, w zależności od rozmiaru, wahającą się w granicach 1,2-1,5 kg. Prędkość V50 dla odłamka o masie 2,8 g to 770 m/s, a dla pocisku naboju 7,62 mm x 25 wystrzelonego z pistoletu wz. 33 TT wynosi 415-445 m/s. Wyposażenie wewnętrzne w pełni odpowiada światowym standardom i można go łatwo dopasować do rozmiaru głowy. Konstrukcja amortyzuje skutki zewnętrznej siły uderzenia pochodzącej od odłamków lub pocisku.

Pomimo opracowania własnej technologii produkcji czerepów, Delta przy tworzeniu swoich modeli wspomaga się zakupami zagranicznych elementów wyposażenia zewnętrznego (bocznych szyn montażowych, gniazd do mocowania urządzeń do widzenia w nocy) i wewnętrznego – są dostarczane przez amerykańskich producentów Ops-Core i Team Wendy.

Masa kamizelki kuloodpornej wynosi 3,2 kg, a uzupełnionej o dwie płyty balistyczne waha się od 6,5 do 10 kg, w zależności od rodzaju użytej płyty. Powierzchnia chroniona to 42 dm2. Kamizelka ma być odporna na ostrzał amunicją 9 mm x 19 i przeciwpancernymi pociskami 7,62 mm x 39.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.