Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wnioski z Protective Edge

Wojska lądowe, 10 października 2014

Wojskowi z Izraela będą szkoleni w sztuce wykrywania i niszczenia tuneli wykorzystywanych przez bojowników Hamasu i powstańców palestyńskich. To wynik doświadczeń wyciągniętych z letniej operacji wojskowej w Strefie Gazy, Protective Edge.

Niszczenie tuneli Hamasu było jednym z głównych celów zapoczątkowanej 17 lipca lądowej fazy operacji Protective Edge. Ćwiczenie taktyki walki w tego typu podziemnych strukturach ma przygotować żołnierzy izraelskich do kolejnej ewentualnej operacji wojskowej w Strefie Gazy lub na terenach kontrolowanych przez Hezbollah / Zdjęcie: MO Izraela

Podczas letniej operacji wojskowej w Strefie Gazy, dużym zagrożeniem dla izraelskich żołnierzy okazali się bojownicy Hamasu i powstańcy palestyńscy, przemieszczający się na pozycje ogniowe wydrążonymi w ziemi tunelami. Ich zniszczenie było więc jednym z głównych celów dwutygodniowej lądowej fazy operacji Protective Edge.

W jej trakcie Izraelczykom udało się zlokalizować i zniszczyć 32 tunele bojowników Hamasu (IDF o taktyce Hamasu, 2014-08-21). Część z nich ciągnęła się aż do terytorium Izraela, a niektóre kończyły się tuż przy granicy. Wykorzystując je, Palestyńczykom udało się przeprowadzić kilka ataków na izraelskie punkty obserwacyjne i posterunki kontrolne.

Wyciągając wnioski z niedawnej operacji w Strefie Gazy, siły obronne Izraela postanowiły zmodyfikować program szkolenia swoich żołnierzy, dodając do niego kursy związane z niszczeniem tuneli lub prowadzeniem w nich walki. Wojskowi ćwiczą m.in. wykrywanie podziemnych korytarzy, skryte poruszanie się w nich oraz eliminowanie napotkanych punktów oporu.

Wiele z wykrytych latem tuneli Hamasu zaczynało się w miastach. Dlatego też duży nacisk kładziony jest na lepsze przygotowanie żołnierzy do walki w środowisku miejskim, przy wykorzystaniu lokalnej infrastruktury i specyficznych uwarunkowań terenowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.