Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie chcą większego udziału w Iron Dome

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 maja 2014

USA chcą zwiększyć udział rodzimych przedsiębiorstw zbrojeniowych w rozwoju i produkcji kolejnych baterii izraelskich zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Iron Dome.

Jednym z wymogów stawianych przez Izrael amerykańskim podwykonawcom będzie odpowiedni koszt oferowanych przez nich usług. Izraelczycy zarezerwowali sobie bowiem prawo do odrzucenia tych ofert, których wartość przewyższa o co najmniej 5% cenę zaproponowaną przez rodzime przedsiębiorstwa zbrojeniowe. Jednym z pierwszych obszarów współpracy producenta systemu, Rafaela, z Amerykanami, mają być pociski przechwytujące Tamir / Zdjęcie: MO Izraela

Budowa i rozwój Iron Dome od lat wspierane są przez USA. Od 2011 Waszyngton przekazał Izraelczykom 703 mln USD (2,1 mld zł) w ramach pomocy finansowej, która została przeznaczona m.in. na formowanie kolejnych baterii systemu (Dodatkowe środki na Iron Dome, 2014-03-10, Piąta bateria Iron Dome w służbie, 2013-04-04). W zaakceptowanej już przez Senat USA perspektywie budżetowej Departamentu Obrony na rok fiskalny 2015 zagwarantowano Izraelowi około 350 mln USD (1 mld zł) na rozwój obrony przeciwrakietowej / przeciwlotniczej, w tym omawianego rozwiązania.

Przekazanie kolejnych środków finansowych zostało jednak uzależnione od zwiększenia udziału rodzimych przedsiębiorstw zbrojeniowych w rozwój systemu. USA zakładają, że wkład amerykańskich podmiotów w całe przedsięwzięcie wyniesie w br. 30%, by w 2015 wzrosnąć do 55%. W ten sposób Biały Dom da odpór części klasy politycznej, która krytykowała przekazywanie Izraelowi funduszy na rozwój Iron Dome, bez wyraźnych korzyści dla krajowej gospodarki. Dla przykładu, dotychczas tylko 3% środków przekazywanych Izraelczykom wracało do USA w ramach zleceń dla lokalnych podwykonawców.

Zgoda Izraelczyków na przeniesienie części produkcji Iron Dome do USA została wymuszona trudnościami budżetowymi resortu obrony. Wiele wskazuje bowiem na to, że rodzime środki finansowe przeznaczane na rozwój systemu, zostaną w przyszłym roku mocno ograniczone. Podobnie zresztą jak cały budżet ministerstwa. Pierwszą ofiarą cięć fiskalnych zostanie najprawdopodobniej inny izraelski system przeciwrakietowy / przeciwlotniczy, David’s Sling (Opóźniony David’s Sling, 2014-05-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.