Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej baterii Iron Dome

Strategia i polityka, 17 lipca 2014

Izrael pospiesznie wdrożył w ostatnim czasie trzy nowe baterie systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Iron Dome.

Zdjęcie: MO Izraela

Pierwsza z baterii pojawiła się w linii na kilka dni przed rozpoczętą 8 lipca operacją Protective Edge (Rośnie liczba ofiar w Strefie Gazy, 2014-07-13). Formowanie pozostałych zakończono w miniony piątek oraz na początku bieżącego tygodnia. Siły zbrojne Izraela dysponują obecnie 9 bateriami systemu Iron Dome. Każda z nich jest wyposażona w 3 wyrzutnie. Te z kolei mają po 20 antyrakiet Tamir. Według izraelskich mediów, baterie 8. i 9. wystawiono – odpowiednio – cztery i dziewięć miesięcy przed zakładanym terminem.

Pospieszne wystawienie tych jednostek wiąże się z niedawnym wzrostem napięcia między Izraelem a Palestyńczykami ze Strefy Gazy, w tym nasileniem ostrzału rakietowego. Jednak decyzję o zwiększeniu tempa produkcji w zakładach producenta, Rafaela, zapadły już dawno, pod presją poprzednich ostrzałów rakietowych.

Do ochrony całego terytorium Izraela potrzeba 13 baterii Iron Dome. Do tej pory izraelski resort obrony zamówił 10 z nich. Ostatnia z nich powinna pojawić się w linii na początku 2015.

Prace nad produkcją oraz modernizacją kolejnych baterii możliwe są dzięki wsparciu ze strony USA (Więcej na Iron Dome z USA?, 2014-07-16). Amerykanie uzależniają jednak dalsze finansowanie programu od zwiększenia udziału rodzimych przedsiębiorstw w tym przedsięwzięciu (Amerykanie chcą większego udziału w Iron Dome, 2014-05-28). Do tej pory Izraelczycy sceptycznie podchodzili do pomysłu szerszego włączenia zagranicznych przedsiębiorstw w produkcję Iron Dome, preferując własnych podwykonawców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.